Geçtiğimiz günlerde Wied Dergisi tarafından yayınlanan bir haberde oldukça ilginç bir video paylaşıldı. Aşağıda orijinalini izleyebileceğiniz videoda Bir Wired editörü tarafından kullanılan Jeep Cherokee, üzerinde herhangi bir ek donanım olmadan sadece multimedya sistemi kullanılarak uzaktan kumanda edildi. Bu sırada hackerlar Jeep’in önce havalandırma sistemini devreye soktu, cam fıskiyelerini açtı ve sonunda da motorunu durdurdu. Dahası, eğer araç güvenlik yardımcılarını kullanmak için uygun durumdaysa fren ve direksiyon sistemine kumanda etmek de mümkündü. Yani eğer geri vites seçiliyse, otomatik park sistemi üzerinden direksiyona kumanda etmek mümkün oluyordu. Peki bu ne demek?

Hackerlar Jeep’in internete de bağlanabilen UConnect isimli multimedya sistemini aracın bilgisayarına girmek için kullanıyor. Böylece sadece eğlence sistemine değil tüm aracın elektronik sistemlerine erişebiliyor. Bu tehlike tüm modern otomobillerde mevcut. Güncel bir otomobilde yüzlerce sensörden oluşan bir iletişim ağı, güvenlik, konfor ya da motor kontrolü gibi işlevlerin yönetimini üstleniyor. Modern trendse eğlence sistemlerinin internet bağlantısının da olması yönünde. Böylece başından ayrılamadığınız sosyal ağınıza otomobilinizin içindeyken de erişebiliyorsunuz. Ve internete bağlıysanız, kötü niyetli kişiler de otomobilinizin bilgi sistemine bağlanabiliyor.

Teorik olarak bunun önüne geçmek o kadar da zor değil. Sonuçta Jeep bu haber yayınlanır yayınlanmaz bir güncellemeyle açığı kapattı. Fakat bu akıllarda soru işareti bırakmadı değil. Sonuçta kötü niyetli kişiler her zaman yeni yollar bulma çabasında olacak. Belki de teknoloji o kadar da çekici değildir.