Jaguar’ın Türkiye’de temsilini uzun zamandır, daha kesin olmak gerekirse 1985’ten bu yana Ortaklar Otomotiv tarafından üstleniliyordu. O zamanların Jaguar felsefesine uygun olarak, çok büyük hedefler peşinde koşmayan Ortaklar Otomotiv, daha elit ve kapalı bir pazarlama stratejisi çizmiş ve bu nedenle de Jaguar Türkiye’de, Anadolu Parsı’yla birlikte en nadir görünen kediler arasında yer alıyordu. Aslında bir kaç yıl öncesine kadar bu strateji çok da iyi işliyordu. Britanyalı üreticinin kasaları boştu ve Ford’dan alınan malzemelerle üretilen ve tasarımı dışında çok da büyük bir çekiciliği olmayan modeller söz konusuydu. Yüksek satış rakamlarına ulaşması beklenen tek model X-Type’tı ve o da kötü bir Ford Mondeo yorumundan başkası değildi. Bugünse Jaguar çok daha ihtiraslı ve gözünü Alman triosunun tahtına dikmiş durumda.

Bu basit bir pazarlama söylemi değil. Bugün Jaguar’ın 2,0 litrelik motora sahip bir lüks sınıf sedanı (XJ), station wagon karoser, 4 tekerlekten çekiş ve dizel motor seçeneklerine sahip bir orta-üst sınıf üyesi (XF) ve BMW 3 Serisi ve Mercedes C Serisi’nin karşısına çıkmaya hazırlanan bir orta sınıf üyesi (XE) var. Sportif model F-Type, Porsche 911’den daha iyi olmak için bolca iddiayla donanmış ve ürün gamı yakın zamanda gelecek olan bur SUV ile daha da güçlenecek. Sözün özü, büyüyen hedeflerle birlikte büyük bir silah arkadaşı da ihtiyaç listesine dahil oluyor.

jag_xe_image_040314_01

Bu nedenle 20 Ağustos 2014 itibarile Jaguar’ın Türkiye temsilciliğini Borusan Otomotiv üstlendi. Borusan, Land Rover’ın BMW bünyesinde olduğu dönemden bu yana Land Rover temsilciliğini zaten yürütüyordu ve dünya çapındaki yeni yapılanma ile Jaguar Land Rover markalarının tek bir temsilcide toplanması gündeme geldi. Sonuç olarak Jaguar artık Borusan Otomotiv bünyesinde.

Peki gelecekte bizi neler bekliyor? Daha iddialı modellerin gelmesine sadece aylar kala yapılan bu değişiklik neticesinde Borusan Otomotiv’i zorlu bir yapılanma süreci bekliyor. Muhtemelen bayilerde var olan Land Rover bölümlerinde yapılacak küçük değişiklikler Jaguar’ın ilk dönem yapılanması için yeterli olacaktır. Land Rover ve Jaguar arasındaki ortak parça ve teknoloji kullanımı da hem servis hem de satış sırasında var olan altyapının kullanımına yardımcı olacaktır.