PSA’nın daha önce Fiat ortaklığında ürettiği orta sınıf hafif ticari araçlar artık tıpkı mini sınıf üyeleri gibi Toyota işbirliğinde üretiliyor. Expert, bu ortaklığın meyvesi. Daha önce tanıtılan Traveller ile aynı altyapı üzerinde yükselen Expert de EMP2 adlı bu yeni altyapının kalitesine güveniyor gibi görünüyor.

Ticaret hayatında çeşitlilik ve kullanışlılık en az kalite kadar önemli unsurlar. Expert’in 3 tane gövde uzunluğu var. Bunlardan kompakt adı verilen en kısa versiyon 4,6 metrelik uzunluğuna karşın 2,92 metrelik aks mesafesi sunuyor ve bu haliyle kompakt vanların boyunu orta-üst sınıfın aks mesafesiyle buluşturmuş gibi bir hali var. Normal versiyon 4,95 metrelik uzunluğa sahipken aks mesafesi de 3,27 metreye ulaşıyor. Uzun versiyonsa 3,27 metrelik aks mesafesini taşımaya devam ediyor ama boyu 5,3 metreyle bir hayli uzun. Ülkemizde satışa ilk etapta uzun karoserli versiyonla başlanacak. Yılın ilerleyen dönemindeyse kompakt, yani en kısa versiyon ürün gamına eklenecek.

Expert’in kaputu altında ilk etapta 120 HP güç üreten 2,0 litrelik dizel motor yer alacak. AdBlue kullanan bu motor 5,5 litre/100 km’lik tüketim verisiyle iddialı. İlerleyen dönemde satışa sunulacak olan kısa karoserli versiyonsa 115 HP güç üreten 1,6 litrelik dizel motora sahip olacak. Bu motorların her ikisi de 6 vitesli manuel şanzımanla sunuluyor.

Expert’in ticari araç dünyasına getirdiği bir dizi ilginç yenilik var. Bunlardan biri Moduwork adı verilen değişken yükleme alanı. Moduwork tercih edildiğinde yük bölmesini kabinden ayıran duvarın alt kısmı açılabiliyor. Yolcu koltuğunun minderi yukarı katlanıyor ve bu sayede 5,30 metre uzunluğundaki araca 4 metrelik yüksek yüklenebiliyor. Bir diğer yenilikse arka tamponun altına doğru yapılan bir hareketle kızaklı yan kapının otomatik olarak açılmasını sağlayan anahtarsız giriş sistemi, tabii ki standart değil ama keyfine düşkünler için etkileyici bir donanım. Zaten Expert’in donanım listesi aracını ofisi gibi görüp biraz konfor isteyenler için bolca seçeneğe sahip. 7 inçlik dokunmatik ekran, ön-arka park sensörleri, uzun far asistanı, 180 derece açılı geri görüş kamerası gibi donanımları alabiliyor. Bunun yanında düşük hızlarda otomatik fren yapabilen acil durum freni, şerit takip yardımcısı ya da kör nokta uyarısı gibi donanım da paket olarak alınabiliyor.

Peugeot Expert 81.500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

PeugeotExpert003 PeugeotExpert001