Yaris, muhtemelen içinde sportiflik DNA’sına en az rastlanabilecek küçük sınıf üyesidir. Direksiyonundan sürüş pozisyonuna kadar tüm kurulumu kullanışlılık üzerine ve aslına bakarsanız müthiş derecede de sıkıcı. Yaris Hybrid hala en sevdiğimiz araçlardan biri ama onun yeri ayrı. Şimdiyse Toyota küçük vanımsı hatchbackinin GTi versiyonunu hazırladığını duyurdu. Bu da doğal olarak ilgimizi çekti. Acaba Yaris’ten nasıl bir sporcu çıkabilir?

Öncelikle Toyota’nın neden böyle bir işe giriştiğini açıklayalım. Malumunuz Japon üreticinin en son sportif hatchback denemesi, sahiplerinin bile potansiyelinin farkında olmadığı Corolla TS’di. 1,8 litrelik motoru üst devirlerde kendini kaybeden bir güç merkezi haline geliyordu ama onun dışında standart bir Corolla HB’den farklı değildi. Sportif bir Yaris’in ardındaki itici güçse WRC’ye geri dönüş. Yine malumunuz Toyota WRC’de çok başarılı bir kariyere sahipken tartışmalı (hile yapmadan ama teknoloji kullanımıyla kuralların etrafından dolaşmışlar ve bu nedenle olması gerekenden çok daha ağır bir şekilde cezalandırılmışlardı) bir durum sonrasından WRC’yi terketmişti. Geri dönüşte başrolse Yaris’in. WRC gibi pahalı bir hobiye merak salacaksanız pazarlamasını iyi yapmanız gerekiyor.

Sportif Yaris’in kalbinde 210 HP’den daha güçlü bir motor olacak. Bu motorun kaynağı henüz açıklanmadı. Fakat elimizde ipuçları var. Öncelikle Toyota’nın halihazırdaki motorlarının hiçbiri bu amaç için uygun değil. 1,2 litrelik aşırı beslemeli motor 210 HP için fazla küçük, Lexus’ta kullanılan 2,0 litrelik motorsa fazla büyük. Daha önce 300 HP’nin üzerinde güce elektrik motoruyla desteklenmiş 1,6 litrelik benzinli motoruyla ulaşan bir hibrit konsept tanıtılmıştı ama Yaris Hybrid R sadece bir gösteri aracı olarak kaldı. Motor konusunda ortaklık yaptıkları BMW çok iyi öneriler sunabilir ama Yaris’in bambaşka bir kaynaktan gelecek bir motora hazır olup olmadığı biraz muammalı.

Motorun hacmi ve kaynağı kısa bir süre sonra açıklığa kavuşacaktır. Bunun dışında ateşli Yaris’in hem iç hem de dış tasarımında farklılıklara sahip olduğu açıklandı. Tabii yürüyen aksamın da ciddi bir şekilde elden geçirilmesi gerektiği de ortada. Son olarak; kullanışlılık odaklı modelin sportif versiyonu ilginç bir şekilde tüm rakiplerinin aksine sadece 3 kapılı olarak üretilecek. Bu da Japon usulü ironi olsa gerek.