Daha önce Nurburgring’deki tur zamanlarının ne kadar anlamsız olduğu konusunda bu satırlarda bolca fikir okumuş olabilirsiniz. Toyota da bu fikirlere tuz biber ekti. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir tur denemesinde, Toyota Nurburgring’in Kuzey Pisti’nde bir rekor denemesine girdi.

Buraya kadar her şey normal görünüyor. Ama bu haberin normal olan en küçük bir ayrıntısı bile yok. Fotoğraflar size ilk fikri vermiştir, rekor denemesi bir hibrid olan Prius’la, üstelik onun prizden de şarj edilebilen versiyonuyla yapıldı. Bu seçim bazı eğlendirici sonuçlar ortaya çıkarttı: 20,7 km’lik tur, tam 20 dakika ve 59 saniye sürdü ki bu da 60 km/s’nin biraz daha altında bir ortalama hıza işaret ediyor. Evet, bu tur bir bisikletliden daha hızlıydı, ama o kadar. Kuzey Pisti’ni bundan daha hızlı tamamlayabilecek ticari araçlar olduğu gibi bir kaç tane vahşi hayvan da var.

Peki Toyota ne yapmaya çalışıyor? Aslında madalyonun öbür tarafını göstermeye çalışıyor. Kuzey Pisti inişli çıkışlı bir tapografya üzerine kurulu ve buna bir de günlük trafik ekleniyor. Yani pistte atılan bir hızlı tur gerçekten ne kadar uzaksa pistte yapılacak bir tüketim ölçümü de gerçek hayata o kadar yakın olabilir. Sonuçta Prius Plug-in 100 km’de 0,34 litrelik tüketim değerine imza atmış. İmkansız mı diyorsunuz? Aslında değil çünkü Nurburgring Kuzey Pisti’nin minimum hız sınırı 60 km/s ve pistin uzunluğu da 20,7 km. ve Prius’un tamamen elektrikli sürüş limitleri iki veriyi de kapsıyor.

Toyotaprius0,34 litre/100km Toyotaprius0,34 litre/100km