Otomotiv dünyasındaki elektriklenme en çok spor otomobil üreticilerinin iştahını kabartıyor. Öncelikle emisyon sınırlamaları gibi bir giyotin olmadan başlarını rahatça kaldırabiliyorlar, zira menzilin kısalığı güncel spor otomobiller için de mevcut bir zayıflık ama kimse bunu sorun haline getirmiyor. İkinci olaraksa elektrik motorlarının yüksek çekiş gücünün getirdiği ayrıcalık var. Bir Tesla modelinin değme spor otomobilleri şehir minileri gibi gösterdiği kalkış yarışlarını izlemişsinizdir. Elektrik motorları maksimum torklarını sürekli ürettiği için kalkıştan itibaren çok güçlü çekiş sunuyor ve güç dağılımı çok daha hassas yapılabiliyor. Sonuç olarak sporcular elektrikli modeller için heyecanlı ve bu Porsche’nin de davranışlarından izlenebiliyor.

Örneğin Taycan. Taycan henüz piyasaya sürülmedi ve hatta bunun için hala ziyadesiyle zaman var. Ama bu durum Porsche’nin piyasaya sunmadığı modelinin bir versiyonunu tanıtmasını engellemedi. Daha önce Mission E Cross Turismo adında bir konsept olarak tanıtılan model, Taycan’ın yerden yüksek shooting brake karoserli versiyonu olarak üretilecek. 4,95 metrelik araç, havalı süspansiyon sistemine ve 20 inçlik jantlara sahip. Gerektiğinde yerden yüksekliği 5 cm artırılabiliyor ve 2 elektrik motoruyla 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip. 600 HP’lik toplam sistem gücüne sahip olan bu motorlar, aracın 0-100 km/s hızlanmasını 3,5 saniyede tamamlamasını sağlıyor. 500 km’lik menzil oldukça iyi görünüyor, dahası 15 dakikalık hızlı şarj istasyonu ziyareti sonrasında 400 km’lik menzile yetecek elektrik depolanabiliyor.

Taycan’ın 2019’un ortalarında yola çıkmaya hazır hale gelmesi bekleniyor, Taycan Cross Turismo olarak anılması garip olmayacak olan versiyon ise yılın sonuna yetişebilecek gibi görünüyor.