VW Amarok V6 testi için tıklayın.

Önce pazara bir bakalım: Amarok ile VW iyi bir giriş yapıp pikap pazarında hatrı sayılır bir yer edindi. Sonra bütün modeller yenilendi. Toyota Hilux artık neredeyse lüks donanımlarla satın alınabiliyor, Mitsubishi L200 yol kullanımında oldukça dinamik, Isuzu D-Max gereğinden fazla konforlu. Üzerine bir de Nissan Navara ve çok kollu arka aksının sunduğu sıradışı sürüş konforu geldi. Dahası da var. Nissan Navara üzerinden geliştirilen bir Mercedes modeli de gün sayıyor. Navara’nın konfor ve kalitesini Mercedes yıldızıyla çarpın, bakın bakalım sonuç ne olacak? Bitmedi, önce L200’ü Fiat logosuyla ardından da Hilux’ı Peugeot ve Citroen logosuyla satın almak mümkün olacak.

Sonuç basit. VW en azında konumunu koruyabilmek adına Amarok’un motor yelpazesini değiştirmeye hazırlanıyor. Bugün 2,0 litrelik dizel motorun iki farklı versiyonu var ve bunlar 163 HP ve 180 HP güç üretiyor. Bize sorarsanız bu motorlar gayet yeterli ama biz bu pikapların hiçbirini yüklü kullanmadık. Anlaşılan birileri güç yetersizliğinden muzdarip çünkü motor hacmi 1 litre artarak 3,0 litreye çıkıyor. V6 silindirli TDI, ürettiği 224 HP güç ve 550 Nm tork ile rakiplerini bir süreliğine olsa da geride bırakabilecek bir güç seviyesine sahip. Bir süreliğine diyoruz çünkü Mercedes de pikabını V6 motorla donatacak.

Yeni motorun 163 HP ve 204 HP güç üreten iki versiyonu daha üretiliyor. Fakat görünüşe bakılırsa ülkemizde 2,0 litrelik motorun 180 HP güç üreten versiyonu satılmaya devam edilecek. Bunun dışında çekiş ve şanzıman seçeneklerinden değişiklik yok: Arkadan çekiş baz versiyonda sunulurken, manuel şanzımanla seçilebilir 4 tekerlekten çekiş sistemi, 8 vitesli otomatik şanzımana sahip versiyonlardaysa elektronik kontrollü tam zamanlı 4 tekerlekten çekiş sistemi sunulmaya devam edecek. Amarok’un Avrupa versiyonlarında Servotronic isimli elektronik kontrollü direksiyon sistemi de standart olarak sunulacak. Belki böylece 5,25 metrelik aracın daha rahat manevra yapması sağlanabilir.

VW Amarok Canyon testi için tıklayın

vw amarok v6

VWAmarokV6002