Hyundai üzerindeki sıkıcılık klişelerini tamamen kırma niyetinde. Bunun için önce modellerini hızlı bir gelişim kürüne tabi tuttu, şimdi de damak kaşındırıcı ara sıcaklarla menüsünü zenginleştiriyor. i30 N bunların ilki.

N harfinin sportiflik çağrıştırdığını söylemek zor. Hatta herhangi bir şey çağrıştırdığını bile söylemek zor. Fakat farklı olmak adına Hyundai bu harfi sportif versiyonlarının tanımlaması için kullanıyor. Sonuçta içinde G, T, R ve S geçen kısaltmaların tamamı başka üreticiler tarafından alınmış gibi. Ayrıca BMW de M harfine anlam kazandırmayı başardı. N harfinin seçiminin arkasındaysa bir kaç hatırlatma ve çağrışım yer alıyor. Öncelikle N bölümü, yani kısa süre içinde farklı Hyundai modellerini barındıracak bir yüksek performanslı otomobiller dizisinin gelişiminden sorumlu bölüm, Hyundai’nin küresel ar-ge merkezinin kurulu olduğu Namyang şehrinde doğmuş. Otomobillerin yüksek performansa ve günlük hayata uyumuysa markanın Nürburg şehrindeki kurulu diğer bir ar-ge tesisinde yapılmış. Nurburgring’de geliştirilmiş bir otomobil için, N harfinin ikiz virajları çağrıştıran şekli de uygun görülmüş.

Bu kadar harf analizi yeterliyse biz kendi konumuza geri dönelim. i30 N, kendisini bir dizi güçlü kompakt sınıf üyesinin önüne atacak. Bunun için iyi donanmış olması gerekiyor. Hyundai bunun için 2,0 litrelik bir motoru görevlendirmiş. Direkt enjeksiyonlu motor, turbo besleme sayesinde 250 HP güç üretebiliyor. Daha etkileyici olansa 353 Nm’lik maksimum torkunu sadece 1450 d/d’dan itibaren üretebiliyor oluşu. Tork üretimi 4000 d/d’ya kadar zirveden düşmüyor. Anlayacağınız devir bandının yarıdan fazlası devasa tork üretimine sahip olarak geçiliyor. Üstelik bu normal versiyonun verileri. Performans Package ile güç 275 HP’ye yükselirken tork değişmeden kalıyor. Sadece 6 vitesli manuel şanzımanla sunulan i30 N, iyi kalkışlar için Launch Control (Fırlatma Kontrolu, en iyi kalkış kavraması için motor devrini ve gaz pedalı girdisini ayarlayan bir sistem) sistemine sahip. Bu sayede standart versiyon 0-100 km/s hızlanmasını 6,4 saniyede tamamlarken güçlü versiyon bu süreyi 0,3 saniye iyileştirip 6,1 saniyeye çekiyor.

Bu bilgiler i30 N’in yapması gerekenler listesinden sadece bir satırı siliyor. Çünkü hızlı bir hatcbackin düz yol performansı kadar viraj performansı da önemlidir. Bunun için Hyundai Nürburgring Nordschleife yani Kuzey Pisti’nde 10.000 km’yi aşan testler yapmış. Sonuçta i30’un tüm bileşenlerinin ayarı değişmiş. Direksiyon sisteminden frenlere kadar her unsur geliştirilmiş. Amortisörler adaptif olanlarla değiştirilmiş, aktif şasi ayarı eklenmiş, vites düşürürken motor devrinin uyumu için aragaz veren bir sistem ve elektronik diferansiyel kilidi kullanılmış. Adaptif şasi, ilginç bir şekilde Eco moduna da sahip. Sportif modlarda direksiyon sertliği, elektronik diferansiyel kilidinin ayarı, süspansiyon sisteminin sertliği ve denge kontrol sisteminin ayarları değiştiriliyor. i30 N, turbo beslemeli motora sahip güncel çoğu sportif otomobil gibi ses üreticisine sahip. Yani turbonun bastırdığı sesleri sürücünün duyabilmesi için araç içine egzoz sesi yayını yapılıyor.

Hyundai’nin iddiası, bütün bunlar sayesinde i30 N’in hem eğlenceli sürüşe hem de günlük hayat uyumluluğuna sahip bir model olduğu yönünde. Tabii bunları yaşamadan onaylamamız imkansız. Bunun içinse en azından yıl sonuna kadar beklememiz gerekecek.