Mini’nin ayrıcalığı küçük hacmine inanılmaz boyutta sürüş keyfi sığdırmasıydı. Bu, Alec Issigonis’in tasarladığı ilk Mini nesli için de geçerliydi, BMW tarafından geliştirilen modern nesiller için de. Fakat günümüzde bu ayrıcalık yerini sıradanlığa bırakıyor gibi. BMW, Mini’deki potansiyeli gördü ve kendi markasını hiç karıştırmayacağı küçük sınıflara Mini’nin tam anlamıyla saldırıda bulunmasını sağlıyor. Artık Mini tasarımı ikinci neslin yarattığı etkiden de çok uzakta, daha alışılmış ve daha fazla benzere sahip. Buna bir de genişleyen model yelpazesi ekleniyor. Tek tarafındaki ters açılan kapısı ve çift parçalı bagaj kapağıyla Clubman farklı bir Britanyalı gibi görünüyordu ama 4 metreyi aşkın boyu ve yerden yüksek yapısıyla fazla heybetli görünen Countryman büyük başarısına karşın Mini hayranlarını çileden çıkarttı. Bugünse muhtemelen onların karalar bağlayacağı gün. Çünkü efsanevi Mini artık bir küçük sınıf hatchback.

Mini5Door Mini5Door

3 kapılı versiyon büyüyerek küçük sınıf ortalamalarına yaklaşmıştı, 5 kapılı versiyonsa bu ortalamaları tam 12’den vuruyor. Boydaki 16,1 cm’lik ve aks mesafesindeki 7,2 cm’lik artış sayesinde (2567 mm) 5 kapılı Mini’nin boyu 4 metre sınırına (Cooper 3982 mm, Cooper S ve SD ise 4005 mm) dayanmış durumda. Yani bu Mini, Renault Clio, Ford Fiesta ve VW Polo ile aynı ebatlara sahip.

Bu ebatlarla 5 kapılı Mini’nin de küçük sınıf üyeleri gibi makul yaşam alanı sunmasını bekleyebiliriz. Fakat ilginç bir şekilde yayınlanan ilk fotoğraflara bakmak biraz karamsarlık yaratıyor. Sanki arka koltuklar o kadar da geniş değilmiş gibi görünüyor. Hatta arka kapılar da oldukça dar görünüyor. Tabii kesin yargı için fotoğraflara bakmak yetersiz olacaktır. Çünkü 5 kapılı Mini’nin aks mesafesi Ford Fiesta’dan (2489 mm) neredeyse 8 cm daha fazla. Yani yaşam alanının da en az onun kadar geniş olmasını bekleyebiliriz.

Arka koltuklarda daha cömert alan için tavan da 1,1 cm yükseltilmiş. Dahası uzayan boy sayesinde 5 kapılı Mini, 3 kapılı kardeşine göre 67 litre daha geniş bagaj hacmi sunuyor. Böylece 278 litrelik bagajın keyfini sürmek mümkün olacak. 5 kapılı Mini, tüm motor ve yürüyen aksam özelliklerini 3 kapılı kardeşiyle paylaşıyor. Yani 1,5 litrelik hacme, 3 silindire ve turbo beslemeye sahip benzinli ve dizel motorlar sunulacak. One çıkana kadar Cooper logosu baz benzinliyi tanımlayacak ve 136 HP güç ve 220 Nm tork üreten bir motoru işaret edecek. Dizel cephesindeyse aynı hacim ve silindir sayısına sahip, 116 HP güç ve 270 Nm tork üreten bir dizel başlangıcı gösteriyor. Cooper S 2,0 litrelik 192 HP güç üreten benzinli bir motora sahipken Cooper SD ise yine 2,0 litrelik 170 HP güç üreten bir dizel motora sahip olacak. Tüm motorlar 6 vitesli manuel ya da otomatik şanzımanlarla alınabilecek.

Mini5Door Mini5Door

Mini5Door Mini5Door

Mini5Door Mini5Door

Mini5Door Mini5Door

Mini5Door Mini5Door