Aslında büyük SUV’lara olan ilgi her geçen gün azalıyor ama bu üreticileri yeni modeller geliştirmekten alıkoymuyor. Sonuçta büyük araçlar üreticiye çok daha fazla kar sağlıyor ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi için de başlangıç yatırımının kaynağı olarak görülüyor. Bu nedenle de lüks araçlara gelecekte kullanacağımız araçlardaki teknolojilerin kaynağı gözüyle bakabiliriz.

Büyük araçların varlığını bir sebebe bağladıktan sonra asıl konumuza dönebiliriz. Audi’nin büyük SUV’u Q7’nin ikinci nesli tanıtıldı. Aracın tasarımı eskisinin garip oranlarından kurtulmuş ama bu sefer de yerden yüksek bir station wagon gibi görünmeye başlamış. Sonuçta Q7 gerçek bir arazici olma iddiasında değil, diğer taraftan şişman bir sporcu olma iddiasından da uzak. Böyle olunca da geriye ağırbaşlı aile yuvası kimliği kalıyor ve bu tasarım dili de bu kimliğe uygun görünüyor. Q7 5 metrelik boyuyla sınıfının en irilerinden biriydi, yeni nesilse selefinden 3,7 cm daha kısa, 1,5 cm daha dar ama aynı yüksekliğe sahip. Anlayacağınız çok daha kompakt boyutlara sahip bir Q7’den bahsediyoruz. Boyu sadece 5,05 metre, muhtemelen çok daha kolay park edebileceksiniz. Şaka bir yana, Q7 hala 5 metrelik bir dev ama yeni altyapı sayesinde eskisine göre 325 kg daha hafif. 3,0 litrelik dizel motora sahip baz versiyonun ağırlığı 2 tonun altında tutulmuş ki büyük SUV’lar arenasında bu başarı olarak tanımlanıyor. Çünkü 2,0 litrelik dizel motora sahip bir BMW X5 bile 2,1 tondan daha yüksek boş ağırlığa sahip.

2015 audi q7

Yeni nesil Q7’nin iç mekanında TT’den tanıdık göstergeler, VW Passat’ı andıran havalandırma çıkışları ve ilginç vites topuzu dikkat çekiyor. Yeni nesil MMI kumanda birimi daha küçük bir çevirmeli düğme ve daha geniş bir dokunma alanı içeriyor ve seçimleri daha doğrudan yapılmasını sağlıyormuş. Hikaye kipindeyiz çünkü hiçbir basın bülteni bizi yeni geliştirilmiş bir kumanda biriminin kullanımı kolaylaştırdığına ikna edemez. Bizzat görüp denemeden de gerçeğe ulaşmak imkansız. Yine Audi’nin iddiasına göre sesle kumanda sisteminde de büyük bir yenilik söz konusu. Sistem artık önceden belirlenmiş komutlar yerine günlük dile tepki verebilecek. Yani birisini aramak için sadece “birisini ara” demeniz yeterli olacak-mış.

2015 audi q7 2015 audi q7

Q7 eskiden olduğu gibi 7 koltukla donatılabiliyor ve bu da ailenizi mutlu edebilecek başka bir özellik. 7 koltuk kullanımdayken bile 295 litre hacim sunan bagaj, 7 koltuklu versiyonlarda 5 koltuk kullanımdayken 770 litre, 5 koltuklu versiyonlardaysa 890 litrelik alan sunabiliyor.

Aracın kaputu altındaysa ilk etapta selefinden taşınıp elden geçirilmiş motorlar kullanılacak. 3,0 litrelik dizel motor 272 HP güç ve 600 Nm tork üretiyor, gücünü 4 tekerleğe 8 vitesli otomatik şanzıman üzerinden aktarıyor, Q7’yi 0’dan 100 km/s hıza 6,3 saniyede çıkartıyor ve 100 km’de 5,7 litre tüketiyor. İlerleyen dönemde aynı motorun 218 HP güç ve 500 Nm tork üreten bir versiyonu motor yelpazesine dahil edilecek. Bizi daha çok ilgilendiren soru küçük hacimli dizel olup olmadığı. Kötü haber, 2,0 litrelik dizel şimdilik söz konusu değil, teselli olsun diye; 252 HP güç ve 370 Nm tork üreten 2,0 litrelik bir benzinli motor ilerleyen dönemde sunulacak. Daha da ilerideyse elektrikli turbo beslemeye sahip bir dizel ürün gamına dahil edilecek.

Yeni Q7’nin 2015 yaz aylarında yollara çıkması bekleniyor.

2015 audi q7 2015 audi q7