Mercedes’in coupelerinin sınıflandırması oldukça başarılı. C Serisi Coupe giriş seviyesini oluştururken E Serisi Coupe de orta-üst sınıfa sesleniyor. Bu iki otomobilin ilginç bir ortak özelliği var. Hem C hem de E Serisi Coupeler aynı altyapı üzerinde yükseliyor. Buradaki amaç, tasarımla irileştirilen bir coupenin E Serisi aternatifi olurken daha üst sınıflardan rol çalmaması. Doğruya doğru, bu strateji yıllardır gayet iyi çalışıyor. S Serisi Coupe kendisini, kardeş tehdidi olmadan ölümlülerin dünyasından rahatça ayırıyor. Şimdi BMW de aynı sonuca ulaşma yolunda.

Bu yolda ilk adım, 6 Serisi’ne elveda deyip 8 Serisi’ni geri getirmek. Böylece en azından model numaralandırması açısından Bavyeralı üreticinin eli rahatlamış oldu. 8 Serisi vakti zamanında pazarın en havalı spor otomobillerinden biriydi; kapaklı farları, dönemin BMW modellerinden ayrışan tasarımı ve tabii ki 7 Serisi’nden alınan güçlü motorları ve keyifli sürüşüyle piramidin en tepesinde oturuyordu. Yeni 8 Serisi ise en azından özgünlük açısından atasının izinden uzakta. Evet tasarımında pek çok farklı çizgi var, evet gerçekten agresif ama genel BMW karakteristiğinden beklendiği kadar uzak değil. Otomobilin boyu 4,84 metre, aks mesafesiyse 2,82 metre. Bu değerlerin ikisi de 6 Serisi Coupe’nin gerisinde. Dahası en önemli rakipler kıyasa geldiğinde de 8 Serisi’nin durumu netleşmiyor; E Serisi Coupe’nin boyu 4,70 metre ve aks mesafesi 2,76 metre, S Serisi Coupe’nin boyu 5,03 metre ve aks mesafesi de 2,94 metre. Sözün özü boyutlar açısından bakınca 8 Serisi tıpkı 6 Serisi’nin konumunda ki bu durumun orta-üst sınıf için iyi olduğu ortada ama lüks sınıf için yeterli mi bunu zaman gösterecek.

Otomobilin iç mekanında BMW’nin zincirlerinin bir kısmını kırıp gerçek tasarımcılar çalıştırdığı görülüyor. Kokpit 5 Serisi’nin lake kaplı versiyonu yerine daha özgün ve dinamik çizgilere sahip. Sürücü odaklı orta konsol eski BMW nesillerini hatırlatır türden bir yapıya sahip. X5’te tanıtılan eni kontrol konseptiyle havalandırma kumandaları olabildiğince küçültülmüş ve orta konsol iyice sadeleştirilmiş. Gösterge tablosu olarak da X5’te tanıtılan yeni nesil ekran kullanılıyor. İç mekanda pek çok lüks donanımın yanında sonsuza yakın kişiselleştirme seçeneği de sunulduğunu belirtmemize gerek yok gibi.

Motor kaputu altında yeni geliştirilen bir V8 (4,4 litre hacim, silindir sıralarının arasına yerleştirilmiş bir çift turbo, 530 HP güç ve 750 Nm tork, 0-100 km/s: 3,7 saniye) M850i xDrive Coupe adı altında 8 Serisi’nde sunulacak. Bunun dışında sıralı 6 silindirli bir dizel motor da (3,0 litre hacim, 320 HP güç ve 680 Nm tork, 0-100 km/s: 4,9 saniye) 840d xDrive Coupe versiyonunun güç kaynağı olacak.

Bu güçlü motorları kontrol altında tutmak ve 8 Serisi’ni gerçek bir spor otomobil haline dönüştürmek için BMW tüm şasi sistemlerini seferber etmiş. xDrive iki versiyonda da standart olarak geliyor. Bunun dışında tüm 8 Serisi versiyonları adaptif M süspansiyon sistemiyle üretilecek. Ek olarak M850i versiyonunda arka aks için elektronik diferansiyel kilidi ve aktif yatma rollbarlar donanıma eklenmiş. Gerisi de önde çift kollu arkadaysa 5 kollu bağlantılara sahip süspansiyon sistemine emanet edilmiş.