Citroen’in yeni modelleri gitgide daha renkli hale geliyor. Bunun son örneği küçük sınıfa ait bir crossover olan C3 Aircross. 8 gövde rengi, 4 tavan rengi ve 4 renk paketiyle C3 Aircross’un dış görünüm kombinasyonlarının sayısı 90. Ve yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim, renkli bir karakterin en büyük takdiri göreceği sınıf da küçük sınıftan başkası olmayacaktır. O zaman C3 Aircross’a hoşgeldin diyelim ve detaylara geçelim.

C3 Aircross 4,15 metrelik uzunluğa ve 2,6 metrelik aks mesafesine sahip. Bu haliyle boyu sınıfının gereklerini karşılayacak kadar ama aks mesafesi biraz daha uzun. Örneklemek gerekirse kuzeni Peugeot 2008’in boyu da neredeyse alnı ama aks mesafesi 2,54 metre. Bu değer arka koltuk diz mesafesi açısından olduğu kadar gelen iç mekan alan hissi açısından da iyi haber anlamına gelebilir. Bu arada 410 litrelik bagaj hacmi de oldukça iyi bir haber.

C3 Aircross’un iç mekanında dış tasarımın renkli karakterinden biraz uzaklaşılmış ama farklılık hissi, en azından fotoğrafları gösterilen donanım seviyesinde korunmuş. Büyük dokunmatik ekranın konumu biraz alçak gibi, ayrıca analog gösterge tablosu da sıradanlığa alınmış bir bilet gibi. Farklı şartlara uyarlanabilen bir çekiş kontrol sistemi olan Grip Control’ün seçim düğmesi orta konsolun en altına yerleştirilmiş. İlginç el freni koluysa 2008’den alınmış gibi görünüyor.

C3 Aircross’un motor seçenekleri de kuzeniyle birebir aynı. 1,2 litrelik atmosferik beslemeli benzinli motor girişi oluşturacak. Aynı motorun turbo beslemeye sahip versiyonu 110 HP ve 130 HP güç üreten iki versiyonuyla onu takip ederken dizel motor cephesinde de 1,6 litrelik motorun 100 HP ve 120 HP güç üreten versiyonları yer alacak. Bu motorlardan şimdilik sadece 110 HP güç üreten benzinli motor EAT6 otomatik şanzımanla sunulacak.

Citroen C3 Aircross’un Avrupa genelinde Temmuz ayından itibaren satışa sunulacak.