Peugeot 3008 gerçekten çok başarılı bir araç. Yükselişte olan bir sınıfa farklı ve özgün bir yapıyla girdi ve rekabetteki tek engeli marka imajı olacak kadar da iddialı. Hal böyle olunca PSA’nın bu güçlü silahı farklı kalibrelerde kullanmaması da saçma olurdu. Önce 3008’in 7 koltuklu hali olan 5008 tanıtıldı, onun arkasından ikizi olmasa da uzaktan kuzeni Opel Grandland X tanıtıldı. Son olaraksa Citroen’in 3008 klonu karşımızda.

Detaylara geçmeden önce en son haberi verelim. Citroen C5 Aircross’un fiyatları belli oldu. Açıklanan listeye göre C5 Aircross 3 donanım seviyesiyle satılacak ve Feel isimli başlangıç donanım seviyesiyle fiyatı 204 bin TL olarak açıklandı. Bu fiyat, 1,5 litrelik benzinli motor ve otomatik şanzımanla geliyor. Aynı ikiliyle Feel Adventure paketi baz donanıma Grip Control isimli çekiş kontrol sistemi ve M+S lastiklerle cam tavanı ekliyor ve 212 bin TL etikete sahip. Son olarak Shine isimli en üst donanım seviyesi hem dizel motor hem de 1,6 litrelik hacimden 180 HP güç üreten benzinli motorla satılıyor. Shine en zengin donanım seviyesi ve fiyat seviyesi de her iki motor için de aynı: 247 bin TL.

Citroen C5 Aircross fiyat listesi için tıklayın.

Citroen C5 Aircross teknik föy için tıklayın.

C5 Aircross’un tasarımında 3008’in izini sürmek imkansız, hatta iç mekanına ilk bakışta vites kolu ve Grip Control seçicisi dışında benzerlik görmek bile zor. Dijital gösterge tablosu, büyük dokunmatik ekran ve genel kurulum dizilişi ortak noktalar arasında fakat kesinlikle özgün bir kokpit söz konusu. C5 Aircross’un hem 2,73 metrelik aks mesafesi hem de 4,5 metrelik boyu 3008 ve 5008’in tam ortasını hedeflemiş. C5 Aircross standart olarak kızaklı arka koltuk sırasıyla geliyor. Bu koltuklar en arka pozisyondayken 580 litreyle gerçekten geniş bir bagaj sunulurken koltuklar en ön konuma itildiğinde bagaj hacmi 720 litreye ulaşıyor. Kızaklı arka koltukların arka koltuk diz mesafesi için de iyi haber olduğu varsayılabilir.

C5 Aircross ile ilgili en ilginç bilgiyse daha önce ipuçları verilen yeni ve devrimsel süspansiyon sistemine sahip olması. Hydrolic Cushion olarak tanımlanan sistemde, basitçe anlatmak gerekirse normal süspansiyon sistemindeki mekanik durdurma elemanlarının yerini alan hidrolik durdurma elemanları kullanılıyor. Bu sayede daha yumuşak ayarlı bir süspansiyon sistemi kullanılabildiği gibi darbenin şiddetine göre değişken çalışma hızı da ayarlanabiliyor. Sistem daha önce C4 Cactus’te de kullanılmıştı ama dürüst olmak gerekirse çok da övgü almamıştı. C5 Aircross ise hem elden geçirilmiş bir sisteme sahip hem de daha uzun aks mesafesi sayesinde C4 Cactus’te en önemli sorun olan öne-arkaya hareketleri çok daha iyi sınırlayabilir. Eğer beklendiği gibiyse de C5 Aircross sınıfının yeni konfor kralı olabilir.