Premium araç pazarında rekabet çok güçlü. Bu pazara girmekse rakiplerin gücü düşünülünce pek öyle kolay değil. PSA bünyesindeki DS işte tam olarak bu zorlu görevi üstlenmiş durumda. Hayatına Citroen modellerinden devşirilmiş ürünlerle başlayan DS, bugünse tamamen kendine özgü bir ürün gamı oluşturdu. Dönüşüm SUV’larla başladı, şimdiyse sıra ana akım sınıflara geldi. Orta sınıf sedan DS 9’dan sonra DS 4 ile kompakt HB arenası hedeflenmiş. Bu sınıfın sorunu, küçük alanda hatasız paslaşmaların yapılması gerekliliği. Yani bahane şansınız yok. Zira diğerleri bu sınıfta çok daha üst sınıflar için geliştirilmiş detayları kullanıyor. DS içinse bu şimdilik geçerli değil. O nedenle bu sınıfın sınırlarının sanki sınır yokmuş gibi belirlenmesi gerekli. Bakalım bu mümkün mü?

DS 4, 4,40 metre boyuyla ve 2,67 metrelik aks mesafesiyle tam bir kompakt HB. Bu haliyle altyapısı hakkında tahmin yapmak kolay gibi. Sonuçta PSA’nın bu boyutlardaki araçları bile artık CMP isimli yeni altyapı üzerinde yükseliyor. Fakat bu tahmin boşa çıkıyor. DS 4 için, Peugeot 3008 ya da DS 7 Crossback gibi modelleri taşıyan EMP 2’nin elden geçirilmiş bir versiyonu tercih edilmiş. Elden geçirme bir hayli detaylı olmuş; altyapının yüzde 70’i ya tamamen yeni ya da DS 4’e özgü değişikliklere sahip. Altyapının elden geçirilmesi sırasında ağırlık tasarrufu üzerine biraz daha kafa yorulmuş, aerodinamik verimlilik için yeni çözümler bulunmuş ve küçük alandan olanca verimlilik üretmek için tekerleklerin konumuna kadar bir dizi farklı karar alınmış.

Tasarım anlamındaysa sınıfın gerekleri yapılmış. Rakiplerinin sunduğu marka karakteristiğine sahip tasarımlara benzer şekilde, DS 4 de mevcut modellerin tasarımlarından izler taşıyor. 20 inçlik jantlar üzerinde biraz garip görünse de bolca kırık çizgisi ve oyuncaklı olmasına rağmen göz yormayan tasarımıyla ilginç bir otomobil olabilir. 430 litrelik (hibrit versiyonlarda 390 litre) bagaj hacmi rakiplerin bir adım önünde.

İç mekanda da bilindik DS çizgileri hakim. Düz alanların bolluğu, cömertçe kullanılan kaliteli kaplamalar sayesinde yavanlık yerine seçkinlik yayma iddiasında. PSA’nın uzun süredir ertelediği ve bir nebze geri düştüğü kabin eğlence sistemleri ara yüzü, DS 4 ile yeni nesline kavuşmuş. DS IRIS olarak anılan yeni ara yüz, DS’in iddiasına göre bir akıllı telefonun sezgisel kumandalarına sahip. Yeni grafikler, yeni renkler ve 10 inçlik ekranın tamamının kullanılması gibi sunumlar ilginç olabilir. Bu ekran kişiselleştirilebilecek ve kimi el hareketlerine de duyarlı olacak. Ayrıca ekranı daha farklı kullanmak için vites konsolunda 5 inçlik touch pad de sunuluyor. Son olarak Peugeot vites koluna da veda zamanı; DS 4, biraz VW Grup vites seçim kolunu andıran küçük bir kola sahip olacak. Kokpitteki ekranlardan bir diğeri olan dijital gösterge tablosu, cama yansıtılan bilgilerin artırılmış gerçeklikle birleştirildiği bir head-up gösterge ile destekleniyor.

İç mekanda kimi ilginç çözümler de dikkat çekiyor. Örneğin merkezi havalandırma kumandaları neredeyse görülmeyecek kadar ince tasarlanmış. Yeni iklimlendirme sistemi sayesinde daha küçük hava çıkışlarından normal verim alınabilecek. Mevcut DS modellerinde vites konsolunda yer alan cam kumandaları da kapılara taşınmış ve yine havalandırma çıkışlarıyla birleştirilmiş.

Bu kadar yeniliğin ardından daha tanıdık içerikler için motorlara bakmak yeterli. Mevcut PSA ürün gamından tanıdık motorlar DS 4 için de kullanılacak. 1,2 litrelik ve 1,6 litrelik benzinli motorlara 1,5 litrelik dizel motor eşlik edecek ve tamamında 8 vitesli otomatik şanzıman sunulacak. EMP 2 altyapının en son güç seçeneği olan prizden şarj edilebilen bir hibrit de bunların arasına katılacak. Motorlar aynı olsa da DS 4’te daha verimli olmaları için bolca çalışılmış. Sonuçta emisyon kurallarına, üstelik de 19 inçlik jantlarla gelen kış lastiği özellikli 4 mevsim lastikleriyle uyumlu olabilen bir araç söz konusu.

Biraz da diğer teknolojilerden bahsedelim ve DS 4 konusu kapansın. DS’in konfor kralı DS Scan süspansiyon sistemi DS 4’te de yerini bulacak. Aynı şekilde Matrix LED farlar, 95 LED’le kendine özgü bir ışık imzası için biraz fazla çabalayan DS 4’ün burun tasarımını süsleyecek. Bunun dışında geliştirilmiş sürüş yardımcılarıyla da DS 4’ün premium rekabette rahat olması sağlanacak. Son olarak, DS 4’ün gövdesi ve tekniği tamamen aynı olan ama bir iki plastik eklentiyle crossovermış gibi yapacak olan DS 4 Cross adlı bir versiyonu da olacak, çünkü neden olmasın…