DS21 efsanevi bir araçtı ama Citroen’in ilerleyişi ondan sonra kağnı hızına düştü. Bu durum değişmek zorunda çünkü PSA 2 markanın yükünü omuzlayamaz. Dahası markaların da birbirinden ayrılması gerekli. Bu yolda Citroen farklılık arayanlara hitap etmeye başlarken Peugeot hacim yapacak ve DS de Alman premium markalarının karşısına çıkacak. Anlayacağınız en zor iş DS’in. Bu yoldaki en iddialı adımsa yeni geldi: DS7 Crossback.

Detaylara geçmeden önce en yeni haberi verelim DS7 Crossback satışa sunuldu. İlk etapta tek güç kaynağı 1,6 litrelik benzinli motor, 225 HP güç üreten motor, 8 vitesli otomatik şanzımanla birlikte sunuluyor ve baz donanım seviyesiyle fiyatı 255 bin TL olarak belirlenmiş. Üst donanım seviyelerinde fiyat 280 bin TL’nin üzerine çıkıyor. Donanım ve fiyat detaylarını açıklandıkça buraya eklemeye devam edeceğiz.

DS7 Crossback. EMP2 altyapısı üzerinde yükseliyor ve aslında Peugeot 5008’in farklı bir türevi. 4,57 metrelik aracın hem boyu hem de motor seçenekleri tam olarak 5008’le örtüşüyor. Fakat onun rakip listesi daha uzun; Audi Q5, BMW X3 ve Mercedes GLC bu listeye dahil olmak zorunda.

Peki bunu sağlayan ne olacak. Öyle ki gayet iyi bir mirasa sahip olan Jaguar bile bu üçlünün arasına girmekte zorlanıyor. DS7 Crossback’in detaylarla premium müşterisini etkilemesi bekleniyor. Bunun için kokpitte bile bolca uğraş gözleniyor. İki adet 12 inçlik ekran güncel normları bile zorluyor. Bunun dışında sadece fotoğraflara bakmak bile etkileyicilik için yeterli. Kokpitin en üstündeki BRM saat, zarif detaylar incelikle işlenmiş deriler ve elmas kesimli gibi görünen düğmeler iddialı tasarımlar. DS tecrübemiz bunların hepsinin hayal kırıklığıyla sonuçlanabileceğini söylüyor ama 3008 tecrübemiz de PSA’nın böyle bir potansiyele sahip olduğunu fısıldıyor. Sanırız en iyisi bekleyip görmek.

Motor kaputu altında 1,6 litrelik benzinli ve 1,5 litrelik dizel motorlar yer alacak. Aslında DS7 Crossback bu ikiliden çok daha değerli motor seçeneklerine sahip olacak ama vergi sistemimiz nedeniyle yüksek güçlü ve 4 tekerlekli bu hibritlerin tadını almamız pek mümkün olmayacaktır. İlk etapta sadece 225 HP güç üreten 1,6 litrelik benzinli motor ve 8 vitesli otomatik şanzıman EAT8 satışta olacak. Onu yine 8 vitesli otomatik şanzımana sahip ve 130 HP güç üreten 1,5 litrelik dizel motor takip edecek.

Sürüş konusunda fark yaratmak adına PSA büyük bir adım atmış: DS7 Crossback, tıpkı Mercedes S Serisi gibi yol zeminin tarayan bir kamera yardımıyla çalışan bir  süspansiyon sistemine sahip. Active Scan adı verilen sistem kamera verilerini sensör verileriyle karşılaştırıp süspansiyon sistemini zemin bozuklukları için daha üzerinden geçmeden ayarlayabilecek. Bunun dışında yarı otonom sürüş yapabilen bir yardımcı sistem, gece görüşü gibi sistemler de premium adımlar olarak dikkat çekiyor.

DS7 Crossback Haziran ayı itibariyle satışa sunuldu.