Grande Panda, İtalyanca bilmenize gerek yok, kahve alıyorsanız anlamışsınızdır: Büyük Panda. Fiat neredeyse durdurduğu küçük sınıf otomobil gelişimini nihayet tekrar canlandırıyor. Mevcut Panda 13 yaşında ve hala Fiat’ın en popüler modellerinden bir tanesi konumunda. 2005’ten bu yana geliştirilmeyen Punto’nun yenisi tanıtılmadan bantlara veda etmesi sonrasında büyük bir boşluğa sahip olan Fiat ürün gamı, Egea/Tipo üretiminin yakın zamanda sonlanmasıyla iyice seyrekleşecek. Belki bu nedenle biraz hızlandırılmış şekilde küçük sınıfa ait olabilecek bir model tanıtıldı. Grande Panda, Panda 4×4’ün tasarım detaylarına sahip modern bir küçük crossover olacak.

Küçük crossover derken tam bir Peugeot 2008 rakibinden bahsetmiyoruz. Grande Panda için Kia Stonic rakibi demek daha doğru olur. Yeni Panda 3,99 metrelik boya sahip. Stellantis’in yeni ucuz/uygun fiyatlı altyapısı STLA Smart üzerinde yükseliyor ve aslına bakarsanız açıklanan teknik veriler de bunlarla sınırlı. Teknik verileri geçtik, Grande Panda’nın iç mekanı bile henüz gösterilmedi. Tabii bu üzerine konuşmamızı engellemez.

Grande Panda tarzıyla hemen ilgi çekebilecek gibi görünüyor. Tüm dış tasarım Panda çizgilerinin başarıyla modernizasyonundan oluşuyor. Bunun teknik adı retro tasarım ve Fiat da kendisini 500’le kanıtladığı üzere bu konuda çok başarılı. Tasarımın belki en ilginç yanlarından birisi tüm logoların panellerin içine gömülmüş olması. Burun tasarımındaki Fiat yazısı ızgaranın içine, yan taraftaki Panda yazısı kapı koruma panellerine ve arka taraftaki Fiat yazısı da bagaj kapağı paneline işlenmiş. Bunun dışında ilginç jantlar, bolca siyah plastik ve köşeli tasarım da görünümü tamamlıyor.

Motor seçenekleri henüz açıklanmadı ama STLA Smart çok çeşitli bir altyapı değil. Bu platformda kullanılan 1,2 litrelik hafif hibrit benzinli motor ve elektrik motorları Grande Panda için de sunulacak. 4 tekerlekten çekiş konusu belirsiz ama Jeep Avanger için sunulan sistemin belki Grande Panda için de sunulabilir.