Elektrikli gelecek otomotiv dünyası için farklı mücedeler getiriyor. Kimi yerini savunma derdindeyken kimisi de sınıf atlama fırsatı kolluyor. Ford gibi kimileri de eski güzel günlerini geri getirmeyi umuyor. Avrupa’da her geçen yıl kan kaybeden mavi oval, VW imzalı elektrikli altyapılarla bu durumu tersine çevrime umudunda. Ford Explorer da bu umudun ilk meyvesi.

 

 

VW ID.4’ün Ford logolu bir versiyonu olan Explorer, orta sınıfa ait bir SUV. Tam boy bir SUV olan atasından daha minyon yapılı olsa da tasarımı itibariyle Explorer isminin hakkını verdiği söylenebilir. Köşeli hatlar, 19-21 inç arasında ölçülü devasa jantlar ve siyah kolonlar sayesinde uçan tavan efekti gibi etkilerle aracın tam bir Amerikan SUV’u gibi göründüğü söylenebilir. Ford ilk açıklamalarında aracın tekniği ya da boyutlarından çok bahsetmeyi tercih etmemiş ama 470 litrelik bagaj ve 17 litrelik orta konsol saklama alanı olacağını şimdiden biliyoruz. Bu bölmeye 15 inçlik bir diz üstü bilgisayar sığabilecekmiş.

 

Tabii bu bilgisayara ihtiyacınız olmayabilir. Zira 15 inçlik ekran Explorer’ın kokpitini de dekore edilmiş bir bilgisayar gibi gösteriyor. Ford’un Sync Move olarak adlandırdığı ama muhtemelen VW’den alıp grafiklerini değiştirmekle yetindiği ara yüz, tamamen dokunmatik kumandaları da beraberinde getiriyor. Move ismiyse ekranın bir saklama alanını ortaya çıkartmak için hareket edebilmesinden geliyor. Bunun dışında orta sınıfa ait bir elektrikli SUV’un bolca yaşam alanı sunması garip olmayacaktır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi teknik detaylar henüz açılanmadı ama VW ID.4 ürün gamından hareketle tahmin yürütmek bedava. 52 kWs’lik baz pil paketi ve tek motorlu (arkada motor, 170 HP güç) versiyon giriş seviyesini oluşturacak gibi görünüyor ve bu versiyon da350 km civarı menzil sunacaktır. İkinci bir versiyon 77 kWs’lik daha büyük bir pil paketi, 231 HP güç üreten tek motor ya da 340 HP civarı güç üreten çift motor ile sırasıyla 540 ve 490 km civarı menzil sunabilir. Sonuçta neredeyse tüm pazar da tam olarak bu reçete üzerinden çalışıyor.

Tüm bunlara sahip olmak için sipariş defterleri yılın sonlarına doğru açılacak ve 45.000 Euro civarında bir başlangıç fiyatı hedefleniyor.