Bu aracın ne kadar gereksiz ve sevimsiz olduğu ya da benzeri düşüncelerimizi kendimize saklıyoruz ve tamamen objektif bir tutumla devam ediyoruz: Lamborghini’nin ikinci SUV’u (ilki LM002 idi) Urus, hızla yükselen bir pazara ilginç bir bakış açısına sahip. Dahası o gelmiş geçmiş en kullanışlı Lambo. O zaman hazır olun AVM’ler, Urus geliyor.

Urus, tasarımından akan Lamborghini genlerinin çoğunu karoserin altında kaybediyor. Altyapı, Porsche Cayenne, Audi Q7 ya da Bentley Bentayga ile ortak kullanılıyor. Bunun dışında VW Grubu’nun diğer markalarında da kullanılan 4,0 litrelik V8 motor, çift turbo beslemesi yardımıyla 650 HP güç ve 850 Nm tork üretiyor. Lamborghini, seri üretim bir Lambo’da kullanılan ilk aşırı beslemeli motor olan bu makineyi kendisinin geliştirdiğini iddia ediyor. En azından son ayarların Lamborghini mühendisleri tarafından yapıldığı doğru gibi. Çünkü bu motor Urus’un 0-100 km/s hızlanmasını 3,6 saniyede tamamlamasını sağlıyor ki bu da tam da Lamborghini’den beklenecek bir çabukluk. Son hızının 305 km/s olması da onu pazarın en hızlısı yapıyor. Laf mekanikten açılmışken atlamayalım, gücün aktarılmasında 8 vitesli bir otomatik şanzıman kullanılıyor, bu da pek Lambo tarzı değil.

Urus’un karakteristik özellikleri onu sınıfın geri kalanından rahatça ayıracak gibi. Örneğin torkla aktif yönlendirme yapabilen elektronik kontrollü diferansiyeli ve aktif yönlendirmeli arka aksıysa sıradışı bir ataklığı sahip olması bekleniyor. Ayrıca iç mekan konsepti de kaputun üzerinde kızgın bir boğa olduğunu vurguluyor. Urus’un farklı sürüş modları da tabii ki bulunuyor. Strada günlük kullanım içinken Terra arazi kullanımı için ve Neve de karlı yollar için seçiliyor. Tabii olarak sportif kullanım için bir Sport ve bir de pist kullanımı için Corsa modları unutulmamış. Urus’un egzoz sistemi bu modlara göre farklı melodiler üretecek kadar akıllı.

Lamborghini yeni SUV’undan yılda 7 bin adet üretmeyi planlıyor. Fiyatı henüz belli değil ama Cayenne’den daha pahalı olmasını beklemek yanlış olmaz. Ve muhtemelen Lamborghini, yeni modelinin siparişlerine zorlukla yetişecektir. Çünkü yeni dünya yüksek seviyor.