Önce Seat Leon, şimdi de Skoda Octavia. VW Grup kompakt sınıf üyeleri VW Golf’ün yenilenmesine geri sayım gibi yenileniyor. Leon’da yapılan düşük dozlu görsel yeniliğe bir kaç teknik yenilikle destek vermekten ibaretti. Skoda Octavia’da ise daha etkin görsel yenilemenin yanında ufak tefek teknik iyileştirmeler de var.

Octavia’nın makyaj sonrasında kazandıklarına geçmeden önce piyasaya çıkışıyla ilgili ayrıntılara bakabiliriz. Öncelikle yeni versiyon kurdaki değişimin ne kadar büyük etkiler yarattığını daha iyi gösteriyor. Makyajlı versiyonun donanım seviyeleri ve donanım çeşitliliği neredeyse değişmeden kalmış. Belki de en belirgin farklılık, dışta Style donanım seviyesinde sunulan Bi-Xenon farların yerini alan LED farlar ve iç mekanda da aynı donanım seviyesinde 6,5 inçlik ekranın yerini alan 8 inçlik ekran. Eğer makyajlı versiyona kanınız kaynamadıysa makyaj öncesi versiyona çok uygun fiyatlarla erişmek de bir süre daha mümkün olacak.

Makyajlı Skoda Octavia fiyat listesi için tıklayın. 

skoda-octavia-003

En önemli yenilik doğal olarak artık çift fara sahip burun tasarımında. Biraz bir önceki neslin makyaj öncesi Mercedes E Serisi’ni andıran farlar, kristal görünümleriyle Octavia’nın tasarımını daha seçkin bir noktaya getirmenin yanında Kodiaq’la açılan yolun da takip edileceğinin habercisi. Arka tasarımın tamamen değişmeden bırakılması ise ön taraftaki baştan yaratım karşısında büyük bir kumar.

İç mekanda da büyük değişikler yok. En önemli yenilik değiştirilen multimedya ekranı. Artık fiziksel düğmeler yerine dokunmatik düğmelere sahip ekran kokpite daha modern hava verme görevini tek başına omuzluyor.

skoda-octavia-004

Teknik iyileştirmeler Skoda Superb’den alınarak Octavia ürün gamına eklenen uzun bir elektronik yardımcı listesinden ve farlarda xenon yerine LED teknolojisinin kullanılmasından ibaret. Bütün motorlar varlığını sürdürüyor ve VW Grubu’nun yeni motor ailesine dair iz henüz yok.

skoda-octavia-002 skoda-octavia-005