Toyota, modellerine sırayla Avrupalı gençlik iksiri uyguluyor. Yaris’ten sonra sıra Auris’teydi ve onları da Avensis izledi. Buradaki konuğumuzsa makyajla daha agresif farlara sahip olan Auris. Peki yeni farları Auris’in kaderini etkileyebilecek mi?

makyajlı toyota auris nasıl

1- Nedir?

Toyota’nın kompakt hatchbacki. Eskiden Corolla Hatchback adıyla anılırdı fakat Avrupa’da daha güçlü olabilmesi için adı Auris olarak değiştirildi. Adları farklı olsa da Corolla’yla ortak noktaları hala çok fazla ama yaşam döngüsü bu ortak noktalardan biri değil. Bu nedenle Auris Corolla’dan önce makyajlandı. Doğal olarak makyajla boyutlarında bir değişim olmadı. Zaten 4,33 metrelik uzunluk ve 2,60 metrelik aks mesafesi sınıf ortalamalırını işaret ediyor.

makyajlı toyota auris nasıl

2- Makyajla neler değişti?

Farlarından çok daha fazlası değişti. Kokpitin genel yapısı aynı kaldı ama üzerindeki kumanda birimlerinin neredeyse tamamı değişti. Bunun dışında süspansiyon ve direksiyon sistemleri de ciddi bir şekilde elden geçirildi. 1,2 litrelik benzinli ve 1,6 litrelik dizel motorlar yelpazeye eklendi ama bu yazı yazılırken bu motorlar Türkiye’de satışa sunulmamıştı. Ayrıca 1,4 litrelik dizel motor da elden geçirildi. Bizse değişiklik taşımayan 1,6 litrelik benzinli motoru ve CVT şanzıman ikilisini kullandık. Niye diye sorarsanız, öyle denk geldi diyelim.

3- Makyaj yaramış mı?

Direkt olarak konuya girelim istiyorsanız öyle yapalım. Auris makyajdan beklenmedik derecede iyi etkilenmiş. Süspansiyon sisteminin gelişimi gerçekten etkileyici. Sistem eskisinden çok daha yüksek konfor rezervi ve yol tutuş kapasitesi sunuyor. Darbelerle mücadelesini çoğunlukla kazanıyor, sadece en düzgün asfalt zemin üzerinde bile hafif bir titreşime sahip olması yadırganıyor. Auris’in izolasyonu adeta çağ atlamış. Eskiden yol gürültüsü Auris’in karakterinin bir parçası gibiydi ama artık neredeyse duyulmuyor. Cam fitilleri üzerinde biraz daha çalışma yapılsaymış iç mekan sessizliğinde VW Golf zorlanabilirmiş. Bunun dışında iç mekanda yapılan değişikliklerin kalite algısını ne kadar geliştirdiğini görenler de şaşıracak. Mavi aydınlatmalar biraz iddialı gibi gelse de eskisinden daha iyi olduğu kesin. Büyük multimedya ekranının dokunmatik düğmeleri de oldukça şık görünüyor ama açıkçası biz bu tür kumandaları, sürüş sırasında kullanımları zor olduğu için çok sevmiyoruz. Makyajla gelen yenilikler o kadar etkili ki makyaj öncesi Auris sahibi olanlar kendilerini çok kötü hissedecek.

4- Benzinli motor/otomatik şanzıman nasıl?

Bildiğiniz gibi. 1,6 litrelik Valvematic motor aslında türünün en iyi örneklerinden biri. Ne yazık ki türü yok olma arifesinde. Devir turbo devri ve 1,6 litrelik hacimden elde edilen 132 HP güç ve 160 Nm tork ne yazık ki takdir göremiyor. Motor maksimum torkunu 4400 d/d’da üretiyor ve üst devirlerde de çok canlı bir karakter çiziyor ama çoğunlukla kullanılan alt-orta devirlerde beklendiği kadar yüksek çekiş gücü üretemiyor. Multidive S isimli CVT şanzıman motora destek olmak konusunda çok başarılı. Devri motorun mutlu olduğu bölgede tutmak için çok çabalıyor ve bu sayede de motorun canlılığını çok iyi kullanıyor. Eğer Auris boşsa ve eğim azsa motorun çekiş gücü keyif bile verebilecek kadar iyi. Dahası, manuel modda şanzıman çok iyi tepkiler vererek sürüş keyfini parlatıyor. Denkleme biraz yük ya da yokuş eklendiğindeyse devrin neden turbo devri olduğu ortaya çıkıyor. Eğer sakin bir tarzla boş bir yolda ilerlerseniz 100 km’de 6,4 litre civarında tüketim elde edebiliyorsunuz. Diğer zamanlardaysa, ki bu normal bir kullanıcı için tüm zamanlar anlamına geliyor, bolca gaz emri ve bolca devir sonucunda tüketim değeri 9,1 litre/100 km olarak ölçülüyor.

5- Rakipleri neler?

Burada kompakt sınıfı baştan aşağıya yazmaya niyetimiz yok ama hemen akla gelenler, Ford Focus, VW Golf, Opel Astra, Renault Megane, Peugeot 308, Citroen C4, Honda Civic, Hyundai i30, Seat Ibiza. Farkındaysanız hemen akla gelenler diye başlayıp neredeyse tüm sınıfı yazdık çünkü bu sınıf rekabetin çok sert geçtiği bir arena ve hiçbir üretici bu önemli arenayı boş geçmek niyetinde değil. Hal böyle olunca da Auris’in işi bir hayli zor. Makyajla rekabet konusunda hiç olmadığı kadar güçlü duruma gelmiş.

6- Fiyatı nasıl?

Aslında fiyatları oldukça etkileyici. Pek çok modelin kampanyalı fiyatı, Auris’in liste fiyatıyla benzer ve Toyota’nın eli de armut toplamıyor. Üst donanım seviyelerinde liste oldukça uzun, LED ön farlardan panaromik cam tavana, anahtarsız giriş sisteminden akıllı park yardımcısına kadar pek çok donanım standart olarak sunuluyor. Hata baz donanımda bile 7 havayastığı, ESP ve otomatik klima standart olarak sunuluyor.

Toyota Auris fiyat listesi için tıklayın.

7- Sonuç

Sonuç olarak eğer bir makyaj öncesi Auris kullanıcı olsaydık Toyota’yı çok ayıplardık. Eğer otomobilin bu kadar yüksek potansiyeli varsa ilk andan itibaren kullanıyor olmaları çok hoş olurdu. Auris’in konforu ve sürüş keyfi gerçekten dikkat çekici hale gelmiş.

makyajlı toyota auris nasıl makyajlı toyota auris nasıl makyajlı toyota auris nasıl makyajlı toyota auris nasıl makyajlı toyota auris nasıl makyajlı toyota auris nasıl makyajlı toyota auris nasıl makyajlı toyota auris nasıl