Yerden yüksek bir modele sahip olmayanı dövdükleri içi Maserati’nin SUV tanıtması çok garip değil. Hatta bu İtalyan sportif arazi aracı (her ne demekse) bolca rakibe de sahip; Porsche Cayenne, BMW X5, X6, Mercedes GLE Coupe ve diğerleri. Hal böyle olunca Levante’nin çok iyi özelliklere sahip olması gerekiyor.

MaseratiLevante003

Tabii bu noktada asıl hedefin kim olduğu önem kazanıyor. Çünkü Porsche Cayenne için hatrı sayılır off-road performansı sunarken BMW’nin böyle bir kaygısı yok, Mercedes ise isteyenlere off-road kabiliyetini donanım paketi olarak sunuyor. Maserati’nin ilk açıklamaları Levante’nin Mercedes çizgisinde olacağı yönünde. Fakat bunu çok önemi yok çünkü gerçekçi olmak gerekirse ne kadar yetenekli olursa olsun kimse Levante kadar kibar görünümlü bir aracı çamura sokmayacaktır.

Aslında elimizde çok fazla teknik detay yok. Fakat Levante’nin Ghibli ile aynı motor yelpazesine sahip olması oldukça mantıklı. Bunun anlamı 3,0 litrelik benzinli ve dizel motor seçeneklerinin sunulacağı. 4 tekerlekten çekiş sistemi tabii ki standart donanımda olacak ve aracın dengesinden karmaşık elektronik kontrol sistemine sahip bir süspansiyon sistemi sorumlu olacak. Levante’nin yıl sonuna doğru satışa sunulması bekleniyor.

MaseratiLevante004 MaseratiLevante002