Mercedes’in AMG versiyonlarının yeri bir ayrıdır. Çünkü her ne kadar BMW’nin M’leri kadar yüksek sportifliğe erişemese de AMG üretimi bir Mercedes demek muhteşem bir ses, hayvani güç ve insanı her kullanışında kendisine aşık eden bir sürüş demektir. Şimdi karşımızda bu Mercedesler’in en yenisi duruyor. Mercedes-AMG C63 ve C63 S.

Mercedes-AMG C 63 S

Dikkatli okuyucular farketmiştir, GT ile AMG neslinin ismi değişti. Eskiden Mercedes-Benz C63 AMG olarak adlandırılan model de bu nedenle Mercedes-AMG C63 olarak adlandırılıyor. Bu basit bir yer değiştirmeden ibaret değil. Böyle bir adlandırmayla Mercedes modellerinin AMG versiyonlarından değil, Mercedes-AMG tarafından üretilmiş otomobillerden bahsediyor olacağız. İşin en garibiyse AMG’nin ilk gününden bu yana işleyişin zaten tam da bu yönde olduğu. Bugünkü isim değişikliğinin nedeniyse AMG gövde ve süspansiyon kiti taşıyan normal versiyonların gerçek AMG üretimlerinden ayrılması. Yani sadece tamponu ve amortisörleri diğer versiyonlardan farklı olan bir C180 AMG, V8 motorlu ağabeyinden farklı bir isme sahip olmalı.

İsim değişikliği gibi temelde kimseyi ilgilendirmeyen bir konuya uzunca değindikten sonra asıl meselemize dönelim. Yeni C63, hangi isimle anılırsa anılsın yerine getirmek zorunda olduğu görevlerle doğan bir otomobil. Bu görevlerden biri de M3’ten daha güçlü olmak. Bavyeralı rakip, 3,0 litrelik motorundan 431 HP güç üretiyor. Mercedes mühendisleri de yola bu hedefle çıkmışlar ve arada bir yerlerde coşup sonunda 4,0 litrelik çift turbolu V8 ve 476 HP’lik güç çıkışına ulaşmışlar. Üstelik bu, uygun fiyatlı bir C63 arayanlar için sunulan güçsüz versiyon, C63 S’te aynı motor 510 HP güç üretiyor. GT’de kullanılan motorun daha düyük teknolojili bir versiyonu olan bu motor, 1,6 tonluk C Serisi’nin arka lastiklerine normal versiyonlarda 650 Nm, S versiyonundaysa 700 Nm tork gönderiyor.

Peki bu kadar çok torkun iki tane lastikle yere sağlıklı aktarılması mümkün mü? Tabii ki değil. Muhtemelen C63 gaz pedalına her bastığınızda ESP sayesinde izinde kalmayı başaracak. İşini bilen eller ve uygun ortamda gücünü kullanabilmesi için Mercedes-AMG, C63’ü mekanik ve C63 S’i de elektronik kontrollü diferansiyel kilidiyle donatmış. Adaptif amortisörler, adaptif elektro-mekanik direksiyon sistemi (güç desteğini sadece doğrusal hıza değil yanal ivmeye göre de değiştirebiliyor) ve tabii ki devasa lastikler ve frenler de diğer olağan eklentiler olarak dikkat çekiyor.

4,0 litrelik V8 gücünü her iki versiyonda da 7 vitesli ve çok plakalı kavramaya sahip otomatik şanzıman üzerinden aktarıyor. Sonuçta iki versiyon arasında 34 HP güç ve 50 Nm tork farkı var ve S versiyonu ek ödemeyi kesinlikle hakediyor: 0-100 km/s hızlanması tamı tamına 0,1 saniye (C63: 4,1 saniye, C63 S:4,0 saniye) ve son hızı da tamı tamına 0 km/s (C63: 250 km/s, C63 S:250 km/s) daha fazla. Son hızlarının aynı olduğunu biz de farkettik ama hızlanma farkıyla iş yerindeki asansör kuyruğuna önce giren hep S versiyonun sahibi olacak.

Mercedes-AMG C 63 SMercedes-AMG C 63 S