Mercedes C Serisi’ni korumayı çok önemsiyor. Bu nedenle de A Serisi altyapısı üzerinde yükselen bir sedan üretme kararı verince Audi A3 Sedan gibi normal bir sedan yerine 4 kapılı bir coupe yarattılar. CLA’nın alçak tavanı, hacmiyle değil ama atmosferiyle insanı boğan arka koltukları ve sert süspansiyon sistemi, bir Mercedes sedanı arayanlara değil sportif ama minimum oranda da kullanışlılık arayanlara hitap ediyor. Şimdiyse onun Ikea’dan alınan mobilyaları taşıyabilecek bir versiyonu tanıtıldı.

mercedes cla shooting brake mercedes cla shooting brake

Shooting Brake, CLA’nın station wagon karoserli versiyonuna verilen isim. Aynı eklentiye ağabey CLS’nin station wagon karoserli versiyonu da sahip. Bu, aslında karoserin bir özelliğin betimleyen bir isim değil. Shooting brake için, Britanyalı aristokratların avlanırken de kullanabilecekleri ama özünde bir spor otomobil olan otomobillere verdikleri bir lakap demek daha doğru olur. Tarihte bu karoser türünün örnekleri çok da fazla değildi ama günümüz tarihe garip isteklerin bolca karşılık bulabildiği zamanlar olarak geçiyor ve bu da o garp isteklerden birinin cevabı. Spor otomobille mobilya alışverişine gitmek isteyenler için geliştirilmiş bir otomobil.

Station wagon karoser sayesinde CLA’nın kullanışlılığının bir B Serisi seviyesine çıktığını düşünenler tabii ki yanılıyor. Aslında kağıt üzerindeki veriler iyi görünüyor. Normal kullanımda bagaj hacmi 495 litre (boyu değişmemiş olmasına rağmen bu değer normal CLA’dan daha iyi), arka koltukları yatırınca bu hacmi 1354 litreye yükseltmek mümkün. Tabii arka koltuklar yatınca orta tamamen düz bir yükleme zemini çıkmaması küçük bir sorun yaratabilir. Bunun dışında bagaja bir buzdolabı yüklemek de çok kolay olmayacaktır.

mercedes cla shooting brake mercedes cla shooting brake

CLA’nın Shooting Brake’le kazanmasını beklediğimiz asıl özellikse arka koltukta oturan bir yetişkinin dışarıyı görebilmesini sağlayacak tavan yapısı. Aslında otomobilin tavanı normal CLA’dan daha düz ve Mercedes’in açıklamasına göre baş mesafesi de 4 cm daha fazla. Ama açıkçası fotoğraflara bakınca arka koltuklar hala çok çekici görünmüyor.

Nesle ki ön sol koltuk çok çekici. CLA Shooting Brake Mercedes ürün gamının en yüksek sürüş keyfi sunan modellerinden birinin akrabası ve bu özelliğini devam ettirmek konusunda önünde bir engel yok. Motor gamı da büyük oranda normal CLA ile aynı. Şimdilik tek eksin 1,5 litrelik dizel motor gibi görünüyor. AMG tarafından üretilen 355 HP’lik motor da CLA Shooting Brake’in kaputu altında kendine yer bulmuş.

mercedes cla shooting brake mercedes cla shooting brake mercedes cla shooting brake mercedes cla shooting brake mercedes cla shooting brake mercedes cla shooting brake mercedes cla shooting brake mercedes cla shooting brake mercedes cla shooting brake mercedes cla shooting brake mercedes cla shooting brake mercedes cla shooting brake mercedes cla shooting brake mercedes cla shooting brake mercedes cla shooting brake mercedes cla shooting brake mercedes cla shooting brake