Haber

Ve işte karşınızda: Mercedes Concept GLB

Mercedes’in kompakt crossoverı GLB, ilk gösterimini Şangay Otomobil Fuarı’nda yaptı. Sınıfının sınırlarını zorlayan ebatlara sahip konseptin üretim modelinden tek farklı bariz süsleri.

single-image

Mercedes SUV akımına en hızlı uyan markalardan bir tanesi. ML 1997 yılında piyasaya sunulduğunda bu alandaki büyük açığı doldurmuştu ama diğer sınıflar için yeterli ataklığı gösteremedi. Ya da gösterdi ama yeterince istekli davranamadı. Örneğin GLA. A Serisi altyapısı üzerinde yükselen bir crossoover olma iddiasındaydı ama daha çok yerden yükseltilmiş bir A Serisi gibi algılandı. Sonuçta başarısı A Serisi’nin ötesine geçemedi. Fakat bu durumun değişme zamanı yakın.

mercedes glb 2020

Şangay Otomobil Fuarı’nda gösterilen Concept GLB isimli fikir dışavurumu bunun ilk kanıtı. Normal şartlarda böyle konsept otomobiller üretim modellerinin belki bir kısmını göstermek için kullanılır ama son dönemde bu tamamen terkedilmiş durumda. Yani burada gördüğümüz ete kemiğe bürünmüş ama biraz fazla makyaj yapmış bir GLB’den başkası değil. GLB, GLA’nın varlığı devam ederken üretilecek olan daha sert karakterli bir kompakt crossover olacak. Bu sırada GLA da kendi formatından ödün vermeden ikinci nesline devam edebilecek. Bunu sağlamak için GLB’nin ebatları biraz cömert seçilmiş. 4,64 metrelik uzunluğuyla aslında sınıfının ortalamasının sadece biraz üzerinde. Ama 2,83 metrelik aks mesafesi biraz abartılı. Bu haliyle baktığımızda GLB GLA’nın önünü kesmek için fazla iri ama GLC’nin önünü kesmemek için yeterince minyon değilmiş gibi.

mercedes glb 2020

GLB’nin boyutları en fazla Peugeot 5008, Skoda Kodiaq ve VW Tiguan Allspace gibi modellerle eşleşiyor. Henüz premium sınıfta bir tam bir eşleniği yok ama bu araçlar da ilginç bir rekabet ortamı sağlayabilir. GLB tıpkı rakipleri gibi opsiyonel olarak 3 koltuk sırasıyla donatılabiliyor. İkinci sıra koltukları 14 cm kaydırmaya imkan tanıyan kızaklı sistem ve arka iki sırada 5 Isofix bağlantısı aileler için hazırlıklı olunduğunu gösteriyor. Kokpit A ve B Serileri’nden değiştirilmeden alınmış. Concept GLB’nin havalı malzemeleri kompakt sınıf için biraz abartılı ama kokpitin kalite algısının yüksekliği konusunda pek şüphemiz yok.

GLB’nin kaputu altında tüm önden çekişli Mercedes modelleriyle aynı güç merkezleri yer alacak. Bu bilginin bizim için anlamı; Renault imzalı 1,5 litrelik dizel motorun ve Renault ortaklığında geliştirilen 1,3 litrelik benzinli motorun sunulacak olması. GLB 180’de bu motorun 136 HP güç üreten versionu sunulacakken GLB 200 ise 160 HP güç üreten versiyona sahip olacak. Bu küçük hacimli motorların üçü de 7 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlarla sunulacak. 2,0 litrelik motorlarla yelpaze çok daha genişleyecek ve 35, hatta 45 kodlu AMG versiyonlarına kadar da uzanacak. Bu versiyonlarda gelişmiş bir sürekli 4 tekerlekten çekiş sisteminin (normal kullanımda 80:20 olan ön/arka güç dağlımı spor modda 70:30 ve offroad modunda 50:50 olarak değişebilecek) yanısıra 8 vitesli çift kavramalı şanzıman da sunulacak.

GLB’nin süslerinden arındırılmış üretim versiyonu Eylül ayında düzenlenecek Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilenecek ve sonrasında da pazara sunulması için sadece aylar kalmış olacak. İyimser bir tahminle bizim tanışmamız için Kasım ayı uygun görünüyor ama 2020’yi beklemeyi göze almak daha gerçekçi olabilir.

mercedes glb 2020

mercedes glb 2020

mercedes glb 2020

mercedes glb 2020

mercedes glb 2020

You may also like