Opel mini sınıfı çok da sevmiyor. Bugüne kadar bu sınıfta başarılı olmuş bir model üretmediler. Genelde bunun nedeni üretilen modelleri Opel’in kendi içinde geliştirilmesi yerine GM bünyesinden bir yerlerden bulunup Opel logosuyla satılmasıydı. Karl da Güney Kore’de üretilecek ama ortada bu seferin farklı olacağı iddiası var. Karl başka bir üreticinin felsefesiyle geliştirilmiş bir modele Opel logosu yapıştırılarak değil, yeni mini sınıf projesinin Opel tarafından geliştirilen üyesi olarak aramıza katılacak. Sonuçta seleflerinden daha Opelimsi hissettirmesini bekliyoruz.

opel karl

Karl yola çıkınca Opel’in mini sınıftaki üye sayısı ilginç bir şekilde 2’ye çıktı. Fakat Adam ve Karl’ın birbirlerini gölgelemesi imkansız. Adam daha fazla stil daha az otomobil sunarken Karl ise daha az stil daha fazla otomobil sunacak. 5 kapılı karoseri, en azından Opel’in yayınladığı fotoğraflarda rahat görünen arka koltukları ve Avrupa pazarları için verilen, baz versiyonda 10 bin Euro’dan düşük satış fiyatı sözü bu tezi doğruluyor.

opel karl opel karl

Otomobilin boyu sadece 3,68 metre ve bu da fotoğraflarda görülen arka koltuk diz mesafesine duyulan saygıyı arttırıyor. Bu çekim hilesi de olabilir ama mini sınıf artık kısacık boylarına karşın iç mekanda hacim mucizesi yaratan modellerle dolu. Karl’ın iç mekanında Corsa’dan ve Adam’dan izler görmek mümkün. Kokpit, büyük dokunmatik ekran ve sade kumandalarla bu sınıfa göre biraz fazla ciddi görünüyor. Kaputun altında ise 1,0 litrelik hacimden 75 HP güç üreten bir benzinli motor yer alıyor. Karl’ın donanım listesinde şerit takip asistanı, hız sabitleyici ve değişken sertliğe sahip direksiyon sistemi gibi kalemler olacak.

opel karl opel karl