Öncelikle bir konuya açıklık getirelim. Üreticiler ürünlerine ilginç isimler koymakta özgürdür ama tüketiciler bu isimleri kullanmak zorunda değil. Peugeot 308 GTi by Peugeot Sport da bu nedenle anlamsız bir isim karmaşasından başka bir şey değil. Biz onu Peugeot 308 GTi olarak tanıyacağız. Adı biraz karmaşık olsa da bununla uğraşmaya değer çünkü bir Fransız üretici GTi ürettiğinde dünya yavaşlar ve damarlarında benzin akanlar durup yeni savaşçının arenaya neler getireceğini düşünür. O zaman 308 GTi’ın silahlarından bahsetmeye başlayalım.

Peu308GTIA

1- Nedir?

Peugeot’nun kompakt sporcusu. Selefi 306 GTi’dı ve ondan beri çok uzun zaman geçti. 307 ve ilk nesil 308 ise GTi’a sahip olamayacak kadar yumuşak otomobillerdi. Anlayacağınız Peugeot uzun bir aradan sonra kompakt GTi arenasına dönüyor ve bu çok önemli bir dönüş.

2- Performansı nasıl?

Konuya doğrudan girelim o zaman. 1,6 litrelik motordan 270 HP güç ve 330 Nm tork almak günümüzde o kadar da ulaşılmaz görünmüyor. Peugeot bu motoru daha önce RCZ R’da da kullanmıştı biz bu otomobilin pek çok özelliğinden fazlasıyla etkilenmiştik. Fakat RCZ sıradışı bir coupe, sertliği kaldıran bir karakteri var. 308 ise 5 kapılı bir hatchback. Bu da GTi açısından en önemli engellerden biri. Yüksek gücü ön aks üzerinden aktarırken kararlı kalabilmek adına abartılı bir sertliğe izin vermek gerekebilir. Aslında GTi’da kullanılan Torsen diferansiyel kilidi bu tür bir sorun için iyi bir çözüm yolu ama aynı kilidin kullanıldığı RCZ R konfor konusunda oldukça içine kapanık bir otomobildi. Açıkçası İzmir Pınarbaşı Pisti’nde attığımız hızlı turlar GTi’ın konfor kapasitesi konusunda fikir edinmek için en iyi yol değildi. Fakat fikir edinebildiğimiz nokta, özellikle arka kısmın yüksek dengeye sahip olduğu. Normal şartlarda arka aksında torsiyon çubuğu ön aksındaysa kilitli diferansiyel olan bir GTi’ın burnunun üzerinde ilerlemesi ve arkı kısmını biraz boşlaması beklenir. Renault Megane R.S. böyle davranır, RCZ R da böyle davranırdı. Fakat 308 GTi çok daha olgun ve çok daha dengeli hissettiriyor. Bu sayede viraj içlerindeki zemin bozuklukları huzurunu bozamıyor ve 1,6 litrelik motor hacim eksikliğini gösterecek bir zayıflığın işaretini vermiyor. Bunun yerine vitesleri ardıardına bitiriyor ve büyük hacimli bir atmosferik taklidi yaparak gönlünüzü çalıyor. GTi sadece manuel şanzımanla sunuluyor ama avuntu sebebi olacaksa debriyaj pedalı sıkışık trafikte kramplara neden olmayacak kadar yumuşak gibi.

3- Daha fazla heyecan ister miyim?

Tabii isteyebilirsiniz. Onun için belki rotanızı 208 GTi’ın yeni sürümüne çevirebilirsiniz. Aslında motor gücü 208 HP ile ağabeyinin gerisinde kalıyor ama eski tarz lastik kaldıran sürüşü ile daha hareketli ve daha tehditkar bir sürüşe sahip. Dahası bu rota değişikliğiyle güzel bir tasarruf yapmış da olacaksınız. Çünkü 208 GTi by Peugeot Sport’un fiyatı 88.400 TL.

Peu208GTI

4- 308 GTi’ın fiyatı ne kadar?

139.000 TL’den başlıyor. Küçük hacimli motorun daha fazla avantaj sağlamasını beklerdik ama bu haliyle de ciddi rakiplerinin tamamından daha uygun satış fiyatına sahip. En ilginç rakibi 290 HP güç üreten motora, DSG şanzımana ve sadece 10 bin TL pahalı etikete sahip Seat Leon Cupra.

Peugeot 308 GTi fiyat listesi için tıklayın.

5- Sonuç

Fransızlaar GTi üretmenin ne demek olduğunu iyi biliyor. 308 GTi sürüşüyle etkileyici bir otomobil olmanın yanında günlük hayatın da çok uzağında değil ki bu da onu iyi bir seçenek haline getirmeye yeter.

Peugeot308GTi008 Peugeot308GTi009 Peugeot308GTi007 Peugeot308GTi005 peugeot 308 dizel otomatik peugeot 308 dizel otomatik