Geçmişin şantiye araçları bugünün AVM-ev arası mekik taşıyıcılarına dönüştü. Mercedes’in tasarımına hiç dokunmadığı G Serisi bir şekilde popüler zenginlik göstergesi haline dönünce de, tüm üreticiler bu ışık kaynağının etrafına üşüştü. Land Cruiser Prado’nun son nesli Toyota’nın aynı kervana katıldığını gösteriyor.

Konu 70’lerin sonu 80’lerin başına dönmek olunca çok fazla fikir üretmek de gerekmiyor. Bir kaç küp ve dikdörtgen prizmayı uygun sırayla bir araya getirmenizin bir motorlu taşıt tasarımı yaratmak sayıldığı bir dönemden bahsediyoruz. Land Cruiser ya da benzerleri gibi hedef odaklı üretimlerse çok daha pragmatik bir düşüncenin ürünü. Yeni nesil de onun günümüze yansırken daha etkileyici olması için geliştirilmiş. Tasarım, köşeli, kaslı ve kesinlikle şehir yerine ordu kışlaları için daha uygun gibi. Tasarımcılar ellerinden gelse her köşeyi 90 dereceye tamamlamak istemiş gibi. Tabii bir de boyut konusu var: 4,92 metre boy, 1,98 metre genişlik ve 1,87 metrelik yükseklik. Çöl için güzel AVM otoparkı için kabus. Bu arada aks mesafesi sadece 2,85 metre.

İç mekanda bolca dijital ekranın yanında fiziki düğmeler de yer alıyor. Köşeler burada da varlığını korumuş ve işlevsellik yine ön planda gibi. Büyük bilgi-eğlence sistemi ekranı yeni arazi yardımcılarını kullanmak ve aracın anlık durumunu görmek için de kullanılacak. Mesela yüksek bir kaldırıma park etmek isterseniz Land Cruiser Prado’nun viraj demirlerinin bağlantısını bu ekran üzerinden üzerinden iptal edebileceksiniz.

Lafı açılmışken diğer teknik konulara da geçelim. Prado artık Toyota’nın modern elektronik mimarisine sahip. Bunu sağlayan GA-F olarak anılan altyapı. Fakat bu altyapıya geçiş Land Cruiser’ın SUV’a dönüştüğü anlamına gelmiyor. Yürülen aksam hala merdiven şasi üzerinde yer alıyor. Yeni şasinin burulma direnci yüzde 50 artırılmış, yeni elektronik yardımcılar ve genel geometri de arazi kabiliyetinin en azından selefi kadar iyi olması için geliştirilmiş.

Öbür taraftan Prado’nun şehir uyumu için daha çok çalışılmış. Yeni elektrikli direksiyon ve süspansiyon sistemi sayesinde hem manevra kabiliyeti hem sürüş konforu hem de tabii ki sürüş sırasındaki hafiflik hissi yükseltilmiş. Kameralar yardımıyla hem arazi hemde şehrin dar alanlarında rahatlık da bunlara eklenmiş. 2,8 litrelik 4 silindirli dizel motor ve 8 vitesli otomatik şanzıman, yeni altyapı sayesinde gelen sürüş yardımcıları da tabloyu tammalamış.

Peki bütün bunlara ne zaman ulaşabileceksiniz? Yeni Toyota Land Cruiser Prado’nun 2024’ün ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor. Yani Toyota bayinizi şimdiden arasanız iyi olur.