Audi’nin model yenileme stratejisi üzerine daha fazla ahkam kesmemize gerek yok. Görünen o ki tüketiciler birbirine benzeyen Audi modellerinden hiç mi hiç rahatsız olmuyor, çünkü satışlar hala tam gaz yükselişte. O zaman yine yeni ama tanıdık bir Audi modeline daha hoşgeldin diyelim.

Bu arada Audi A5 fiyatları açıklandı. Konuyla ilgili haberimiz için tıklayın.

2017 audi a5

A5, tahmin ettiğiniz üzere orta sınıf sedan A4’ün coupe karoserli versiyonu. Yeni nesil önce coupe karoser ile tanıtıldı ama kısa bir süre içinde cabrio ve 4 kapılı coupe versiyonları da tanıtılacaktır. Otomobilin burun tasarımı, profili ya da arka tasarımı selefinden çok abartılı farklara sahip değil. Yine de daha taze göründüğünü söylemek mümkün. Profilde kullanılan dalgalı kırık çizgisi bu tazelik hissinde önemli paya sahip.

Otomobilin boyutlarında çok önemli bir değişiklik yok. Fakat Audi’nin iddiasına göre iç mekan 1,2 cm ya da bir parmak artan dingil mesafesinden büyük fayda sağlamış. Bu iddiayı doğrulamak için modelle Eylül sonunda düzenlenecek Paris Otomobil Fuarı’nda tanışmayı beklememiz gerekiyor. Fotoğraflardan anladığımız kokpitin A4’ten alındığı. 12,3 inçlik ekrandan oluşan gösterge tablosu tıpkı bir çok VW Grup modelinde olduğu gibi A5’in de isteğe bağlı donanımlar listesinde olacak. Sade yapılı kokpit en az A4’te olduğu kadar şık görünüyor.

2017 audi a5

A5’in kaputu altında bir sürpriz yok. 2,0 litrelik dizel ve benzinli motorların yanında 3,0 litrelik bir dizel motor yelpazesini oluşturuyor. Bu motorlardan 4 silindirli olanlar ve düşük güçlü V6 dizel, 6 vitesli manuelin yanında  7 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla da alınabilecek. Güçlü V6 dizel ise 8 vitesli tork konvertörlü otomatik şanzıman sahip olacak.

Bu arada A5’le birlikte S5 de tanıtıldı. Yeni geliştirilen 3,0 litrelik hacme ve turbo beslemeye sahip motoru 354 HP güç üreten S5, RS5 tanıtılana kadar en güçlü A5 türevi olarak anılacak.

2017 audi a52017 audi a5 2017 audi a5 2017 audi a5 2017 audi a5