Mazda’nın değişimi sürüyor. Mazda CX-5’le başlayan yenilenme, Mazda6 ve arkasından da Mazda3’le devam etti. Şimdiyse Mazda2’nin zamanı.

yeni new Mazda2

Fotoğraflara bakıp Mazda’nın geçtiğimiz yıl Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttığı Hazumi isimli kansepte ne kadar sadık kaldığını görmek şaşkınlık yaratıyor. Kabul, konsept güncel Mazda ürün gamıyla aynı tasarım öğelerine sahipti ve gerçekleşmesi çok da zor olmayan bir hayali simgeliyordu ama devasa jantları dışında neredeyse değişmeden yola çıkması da beklenmiyordu. Mazda tasarımcıları sis lambalarının üzerindeki çizgileri bile korumayı başarmış.

yeni new Mazda2

Head-up göstere, merkezi kumanda birimi gibi özellikler sınıfında büyük yenilik. Vites kolunun arkasındaki küçük düğme adaptif şasi ayarı olabilir. Baz modellerde manuel klima olacak.

Otomobilin boyutları konseptle küçük farklar gösteriyor. 4,06 metrelik uzunluk ve 2,57 metrelik aks mesafesi sınıf ortalamalarının biraz üzerini gösteriyor. Böylece güncel neslin küçük ama pahalı otomobil imajı yıkılabilecek. Mazda2’nin rakipleriyle benzer yaşam alanı sunacağı iç mekanda da bir kaç tane sürprizi var. Öncelikle bu sınıfta daha önce karşılaşılmamış bir şekilde fotoğraf çekimine konuk olan araçta head-up göstergesi dikkat çekiyor. Tıpkı ağabeyleri gibi Mazda2’de de merkezi gösterge üzerinden tüm ayarların yapılabileceği merkezi bir kumanda birimi kullanılıyor. Fotoğraflarda vites kolunun hemen arkasında görünen ve üzerinde Sport yazan küçük düğmenin adaptif şasi ayarları için kullanılacağı öngörülebilir. Süspansiyon olmasa da direksiyon ve motor kontrol elektroniğinin ayarının değiştirilmesi gayet mantıklı ve küçük sınıf için yine hoş bir yenilik.

yeni new Mazda2 yeni new Mazda2

Mazda2’nin bizim tarafımızdan çok sevilecek bir model olmasını asıl nedeni tabii ki 1,5 litrelik yeni dizel motorun üstelik de 6 vitesli otomatik şanzımanla birlikte ilk defa bu modelde tanıtılacak olması. Bu haberimizde de belirttiğimizden biraz farklı olarak Mazda2’de yeni dizel 105 HP güç ve 220 Nm tork üretebiliyor ve Mazda tüketim konusunda yeni motoruna fazlasıyla (3,4 litre/100 km) güveniyor. Bunun dışında Mazda3’ten tanıdığımız yeni 1,5 litrelik benzinli motor da 75 HP, 90 HP ve 105 HP güç üreten versiyonlarıyla Mazda2’de kullanılacak. Bu motorlardan sadece 90 HP güç üreten benzinli motor 6 vitesli otomatik şanzımanla sunulacak. diğerleriyse 5 veya 6 vitesli manuel şanzımanlarla sunulacak. Daha küçük motorlar ve berberinde daha uygun fiyatlı versiyonlarsa şimdilik ortada yok.

Yeni nesil Mazda2’nin sürüşünün selefinden daha iyi olması beklentimiz dahilinde. Peki bu gelişim nasıl olmalı? Çünkü güncel nesil neredeyse bir spor otomobilin keskinliğine ve sürüş keyfine sahipti ve mekanik sürüş keyfi sunan nadir modern çağ modellerinden biriydi. Yeni neslin bu özelliklerini bir miktar daha fazla konforla beslemesi en önemli beklentimiz. Belki azaltılan sürüş gürültüleri ve biraz daha iyi hale getirilmiş darbe emişle Mazda2 sürüş keyfi konusunda yine en iyilerle yarışabilir.

yeni new Mazda2

yeni new Mazda2 yeni new Mazda2

yeni new Mazda2 yeni new Mazda2yeni new Mazda2

yeni new Mazda2 yeni new Mazda2

yeni new Mazda2 yeni new Mazda2