Audi için büyük bir trend belirleyici nitelemesi yapmak bir zorlama olur. Hatta tam tersine Ingolstad merkezli marka genel olarak trendleri uzuktan takip edip eğer gerçekten ihtiyaç varsa takip etmesiyle tanınır. Bunun bir iki istisnası yok değil, 4 tekerlekten çekiş sistemleri ve premium kompakt sedanlar bunlardan iki tanesi.

Bu eklenmedik öngörü sayesinde Audi A3 Sedan muhteşem bir kariyer başlangıcı yaşadı. Türünün tek örneği olarak premium atılımı isteyenlere, ağabeylerinden daha uygun fiyatlı ama en az onlar kadar gerçek bir sedan olarak hizmet verdi. Mercedes’in CLA ile karşısında durması A3 Sedan için büyük tehdit oluşturmadı. Bugün ise durum daha farklı. Mercedes gerçek bir sedanla mücadeleye katılırken BMW de Mercedes’in yolunu takip edip 4 kapılı bir coupeyle Au Sedan’ın pastasına göz dikti. Yani A3 Sedan daha fazlası için elini bollaştırmalı.

2021 audi a3 sedan yeni kasa

Neyse ki yeni nesil bu açıdan hayli donanımlı. Fakat bunu ebatlar için söylemek acelecilik olabilir. Otomobilin 4,50 metrelik boyu sadece 4 cm artışı işaret ederken 2,64 metrelik aks mesafesi değişmeden kalmış. Bu değişim havalı tasarımın sonucu. Yine de ilginç gelişmeler yok değil, genişliğin 2 cm artması örneğin ilginç. Bagaj hacmi 425 litreyle değişmeden kalmış ki premium rekabet için bu değer makul.

2021 audi a3 sedan yeni kasa

İç mekanda VW Grubu’nun Golf 8 ile tanıttığı yeni konseptten biraz daha farklı bir hava hakim. Sanki Lamborghini’den alınmış gibi görünen iki havalandırma çıkışı ve dijital gösterge tablosuyla sürücü bölmesi sıradanlığı kırmış gibi. Bunun yanında kokpitin geri kalanında daha dingin bir hava hakim. Golf 8’den farklı olarak havalandırma kumandaları merkezi ekranın dışında tutulmuş ama yine de düğme sayısı konusunda ciddi bir tasarrufa gidilmiş. Büyük merkezi ekran kokpite sırıtmayacak şekilde entegre edilmiş ve küçük vites koluyla da sadelik tavan yapmış. MMI’ın seçim düğmesi yerine müzik sistemi için pek kullanışlı görünmeyen bir kumanda birimi sunuluyor ve ayarların doğrudan dokunmatik ekran üzerinden yapılması tercih edilmiş. Otomobilin boyutlarında değişim olmadığı için arka koltuk yolcularına yaklaşımının eskisinden daha cömert olmasını beklemiyoruz.

2021 audi a3 sedan yeni kasa

Havalı kabuğun altından A3 Sedan neredeyse değişmeden kalmış. MQB altyapı kullanılmaya devam ediliyor ama tabii ki ciddi şekilde elden geçirilmiş süspansiyon sistemi ve iyileştirilmiş konfor seviyesiyle sunuluyor. Önde McPherson ve arkada çok kollu bağımsız aks, en azından ilk etapta satışa sunulacak 35 TDI ve 35 TFSI versiyonlarında bulunan kurulum. Bu iki versiyondan 35 TDI yeni geliştirilen 2,0 litrelik dizel motorun 150 HP güç ve 360 Nm tork üreten bir versiyonuna ve 7 vitesli S tronic otomatik şanzımana sahip. Çok sevdiğimiz 1,6 litrelik dizel motorsa artık sunulmayacak. 35 TFSI bu nedenle bizim için çok önemli çünkü 1,5 litrelik benzinli motoruyla vergi sistemimizle daha barışık olacak. 150 HP güç ve 250 Nm tork üreten bu motor, 6 vitesli manuel ya da 7 vitesli tronic çift kavramalı şanzımanla üretilecek. Eğer S tronic şanzımanlı versiyonu tercih ederseniz 48V elktrik sistemiyle desteklenmiş bir mild hibrid edinmiş olacaksınız. Sistem araç yavaşlarken depoladığı enerjiyi hızlanırken kullanabilecek. Küçük bir elektrik motoru A3 Sedan’a 50 Nm’lik tork katkısı yapacak.

Diğer yeniliklere de hızlıca göz atacak olursak, aktif aerodinamik sayesinde 0,25 Cd’lik rüzgar direnç katsayısı elde edilmiş. Bu değer selefinden 0,04 Cd daha iyi ama Mercedes A Serisi Sedan’nın 0,22 Cd’lik rekor değerinin yanında pek ilginç değil. Car-to-X yani aracın dış kaynaklarla iletişimi konusunda ya da genel bağlanılabilirlik sunumları konusunda Audi oldukça iddialı. Böylece A3 Sedan hem 2. seviye otonom sürüşün üzerine çıkabilecek hem de geleceğe hazır halde bekleyecek. Matriks LED farlar üst donanımda sunulacak. Bu versiyonlarda dijital gündüz farları da sunulacak ve bu sayede A3 kişisel ışık imzasına sahip olabilecek.

Son olarak Yeni Audi A3 Sedan’ın yıl sonuna doğru satışa sunulması bekleniyor.

2021 audi a3 sedan yeni kasa 2021 audi a3 sedan yeni kasa 2021 audi a3 sedan yeni kasa 2021 audi a3 sedan yeni kasa 2021 audi a3 sedan yeni kasa 2021 audi a3 sedan yeni kasa 2021 audi a3 sedan yeni kasa 2021 audi a3 sedan yeni kasa 2021 audi a3 sedan yeni kasa 2021 audi a3 sedan yeni kasa 2021 audi a3 sedan yeni kasa 2021 audi a3 sedan yeni kasa