Hexagon. Audi’nin son 15 yılda kullandığı tasarım dilinden alınabilecek en ilginç detay bu kelime. Geometrik karşılığı 6 kenarlı bir yapı. Yani tüm Audi modellerinin yüzlerinin ortasında duran ızgaranın şekli. Bu ızgara nedeniyle bir dönem tüm Audi modelleri birbirinin aynısıydı. Gerçi ana modeller hala öyle ama Audi, gerçek tasarımcılar çalıştırdığını göstermek için kimi modellerini farklı tasarlamaya da başladı. Bunu daha önce A5 ve Q2 modellerinde gördük, A7 Sportback ise başka bir boyutta.

Öncelikle hexagonun yayvan hali ve burun tasarımının yaya koruma testleri için aşırı alçaltılmış yapısının birleşimi gerçekten etkiyici görünüyor. Bu aracın boyu 4,97 metre, yani neredeyse bir lüks sedan kadar uzun. Aks mesafesi ise 2,93 metre ile orta-üst sınıfa daha yakın. Fakat bu boyutların tasarımın altında gizlenebilmesi büyük başarı. Arka kısımda tıpkı A8 ve Porsche Panamera’da olduğu gibi otomobili enine kateden stop lambaları kullanılmış. Bütün bu aydınlatmalar LED teknolojisine sahip ve araç kilitleri açılırken ve kapanırken hoş gösteriler yapmak üzere programlanmış.

İç mekanda son dönem modası olarak bolca ekran kullanılmış. Orta konsolda MMI’ın merkezi kumanda birimi ve havalandırma kumandaları için iki ayrı dokunmatik ekranın yanında farklı VW Grup modellerinden tanıdık dijital gösterge tablosu da kullanılmış. Kokpitin genel hali bize sıcak bir yuvadansa soğuk bir laboratuvar gibi geldi ama tabii bu yargı biraz kişisel beğenilere girmek oluyor.

Karoserin altında pek çok yenilik yatıyor. Öncelikle dinamik bir sürüş için hem aktif gövde elektroniği yenilenmiş, hem aktif yönlendirilebilen arka aks eklenmiş hem de eskiden olduğu gibi opsiyonel olduğu gibi Sport diferansiyel sayesinde torkla yönlendirme eklenebiliyor. Aktif yönlendirilebilen arka aks sayesinde 60 km/s’nin altındaki hızlarda arka aks ön aksın aksi yönde dönüyor ve bu sayede dönüş çapı 1,1 metre kadar kısalabiliyor. Yeni şasi elektroniği de amortisörlerin sertliğini ayarlayarak sürüş konforunu yükseltmeye çalışıyor. A7 SB’yi 21 inç çapında jantları saran 255/35 ebatlı lastiklerle donatmak mümkün olunca böyle bir yardımcının katkıları dikkat çekici olabilir.

Tüm A7 SB versiyonları giriş seviyesi hibritler olacak. Yani lityum-iyon piller sayesinde 55-160 km/s aralığında sürücü ayağını gaz pedalından çektiğinde motor kapatılabilecek. Otomatik stop/start sistemi 22 km/s hıza kadar devreye girebilecek ve standart olarak sunulan ön kamera sayesinde, örneğin bir trafik ışığında durduğunuzda öndeki araç ilerlediği anda motoru çalıştırabilecek. V6 motorlu A7 SB versiyonları 48 voltluk elektrik sistemine sahip olacak. Bu da daha güçlü bilgisayarlar gibi etkileyici imkanlar sağlayacak.

İlk etapta A7 SB sadece V6 silindirli TFSI benzinli motorla üretilecek. Bu motor yeni isimlendirme stratejisi içinde A7 Sportback 55 TFSI olarak tanımlanacak. Yani motor gücü 340 HP ve torku da 500 Nm. 7 vitesli S tronic şanzıman ve quattro 4 tekerlekten çekiş sistemiyle birlikte sunulacak 3,0 litre hacme sahip motor, 100 km’de 6,8 litrelik fabrika tüketim verisine sahip ama bu tabii teoriden ibaret ve yakın zamanda tarihe karışacak bir NEDC verisi.

Son olarak en çok merak edilecek veri: A7 SB’nin bagaj hacmi 535 litre ve bu da Audi’ye göre onu aynı gövdede hem sedan hem coupe hem de station wagon yapıyormuş. Şaka bir yana ama A7’nin kullanışlılık açısından da oldukça donanımlı olması önemli. Yeni nesil A7 Sportback’in Almanya satışına 2018 Şubat ayının son günlerinde başlanacak. Yani sizin bu otomobille tanışmanız bahar aylarını bulacaktır.