Devasa böbrekler, ikiye bölünmüş farlar, kırık çizgileri, ters bükey yüzeyler. BMW tasarım denemeleri yapmak konusunda çok cesur. Chris Bangle tasarımlarından bu yana eleştiriden korkmuyor ve sevenlerini sınırları zorlamaya itiyor. İşin güzel yanı çoğu BMW tasarımı çok iyi yıllanıyor ve başta nefret edilen zaman içinde en sevilen haline bile gelebiliyor. Dahası bu tasarımlar yeni modellerin daha fazla konuşulmasını da sağlıyor. Ne de olsa reklamın iyisi kötüsü olmaz. Yine de cesaretin de bir sınırı var. BMW lügatında bu sınırlar 3 ve 5 olarak anılıyor. Münihliler, 3 Serisi ve 5 Serisi için daha muhafazakar kalmayı yeğliyor. Yeni 5 Serisi de bunun iyi bir örneği.

Basına sızan ilk çizimlerde çift far katı olsa da metale bürünmüş 5 Serisi daha tanıdık bir yüzle geldi. Belki arka tasarım biraz daha radikal olarak tanımlanabilir ama çok alışılmadık olduğunu iddia etmek de zor. Sonuçta marka, 7 Seris, iX ya da en önemlisi XM gibi modellerde aldığı riski almak zorunda değil. 5 Serisi sınıfının zirvesinde ve öyle kalmak istiyor. Yeni neslin tasarımının en büyük başarısı iri boyutlarını gizlemek: 5 metrenin üzerinde boy ve 3 metre sınırında aks mesafesiyle yeni 5 Serisi, artık orta-üst sınıf yerine lüks sınıf boyutlarına sahip.

Yeni 5’in yukarıda anılan kardeşleriyle ortak noktaları da yok değil. Örneğin kokpit tasarımı onlardan geliyor. Devasa ekranlar ve sayıları iyice azaltılmış fiziki düğmelerle 5 Serisi kokpiti artık bir modern sanat müzesi sergisi gibi görünüyor. 12,3 inç ve 14,9 inçlik iki ekrandan büyük olan son nesil iDrive yazılımını kullanıyor, dokunmatik, el hareketlerine ve günlük komutlarla sesli yönetime duyarlı. Yine de geleneksel çevirmeli seçim düğmesi de eksik bırakılmamış.

Gelelim asıl konu olan sürüş keyfine. Öncelikle bu iri aracın bir BMW gibi hissettirmesi için önde çift kollu arkadaysa 5 kollu süspansiyon sistemi çalışıyor. Kimi versiyonlarda yönlendirilebilir arka aks da çeviklik için kullanılacak. İçten yanmalı motora sahip versiyonlarda bizim ilgimizi yoğun olarak çekecek olan 1.6 litrelik benzinli motor 2024 yılında devreye alınacak. O zamana kadarsa 2,0 litrelik benzinli ve dizel motorlar giriş seviyesini oluşturacak. Bu motorlar 48V mild-hibrit sisteme sahip olacak ve prizden şarj edilebilir gerçek hibritler de ürün gamını tamamlayacak.

5 Serisi’nin ikinci versiyonu olan i5 ise tamamen elektrikli. eDrive 40 ve xDrive M60 adını taşıyan iki versiyonu olan i5, 81,2 kWs’lik pilini AC’den 11 kW ve DC’den 205 kW’la şarj edebiliyor. i5’in menziliyse versiyona göre 516 km ile 582 km arasında değişiyor. eDrive 40, 313 HP güç ve 400 Nm tork üreten tek elektrik motoruna sahipken xDrive M60’ın önde ve arkada konumlu elektrik motorları toplamda 517 HP güç ve 795 Nm tork üretebiliyor.

Yeni BMW 5 Serisi’nin yılın son çeyreğinde Türkiye’de de satışa sunulması bekleniyor.