Honda tasarımları deniz gibidir. Bazen durudur; çarşaf gibi dümdüzdür ve içini dışını bir bakışta görürsünüz. Bazen  de kudurur, dalgalanır, sizi boğmaya çalışır. Neyse ki, her deniz gibi Honda tasarımları da mevsimlerine çok sadıktır. Bir sakin bir kabarık gider durur. Ne zaman ne bekleyeceğinizi çok iyi bilirsiniz. Örnek mi? Mevcut Civic nesli Honda tasarımlarının dalgalı bir denizi andırdığı döneme ait. 2021’in son çeyreğinde piyasaya sunulacak olan bir sonraki nesilse dibi görünen sakin bir deniz gibi olacak; hatta oldu bile: Bu dingin tasarım 13 Kasım itibariyle satışa sunuluyor.

Detaylara geçmeden önce bu konuyu açalım. Yeni Civic Sedan nesli ülkemizde iki motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. Temel olarak bunlar, önceki nesilden tanıdık 1,5 litre hacimli ve turbo beslemeli benzinli motorun normal ve LPG’li versiyonu ama detaylar biraz daha farklı. Normal versiyon eskiden olduğu gibi 184 HP güç ve 240 Nm tork üretiyor ve gücünü ön aksa yeni bir CVT şanzıman üzerinden aktarıyor. LPG’li versiyon ise Türkiye pazarı için özel olarak geliştirilmiş. 129 HP güç ve 180 Nm tork üretebiliyor ve bu değerler 1,5 litre hacimli üstelik de turbo beslemeli bir motor için pek iştah kabartıcı olmadığı gibi yerini aldığı 1,6 litrelik benzinli motorun çok ötesine de geçirmiyor. Yine de 180 Nm’lik torkunu 1700 d/d’dan itibaren sunuyor oluşu eski motoru unutmayı kolaylaştıracak. Bu motor farklı bir CVT şanzımana sahip ve LPG dönüşümü Türkiye’de yapılıyor. Premium, Elegance ve Executive olmak üzere 3 farklı donanım seviyesi olan yeni Civic, LPG’li ECO versiyonu ve Premium donanım seviyesiyle 374 bin TL’den başlayan fiyatlara sahip. Bu donanım seviyesi ECO versiyona özgü. Elegance donanım seviyesi ise benzinli versiyon için 402 bin TL ve ECO versiyon için 410 bin TL’lik etikete sahip. Executive+ ise sırasıyla 435 bin TL ve 440 bin TL’lik etiketlerle geliyor. Elegance donanım seviyesiyle 8 bin TL olan LPG farkı Executive+ donanım seviyesiyle 5 bin TL’ye düşüyor. Bunun nedeni ise benzinli motorla sunulan 10,2 inçlik gösterge tablosunun ECO versiyonlarda sunulmaması.

Laf donanımlardan açılmışken, aktif güvenlik yardımcılarının tamamı sadece Executive+ donanım seviyesinde sunuluyor. Premium donanım seviyesi giriş için makul doluluğa sahipken Elegance hedef kitlenin bir çok kutucuğunu işaretliyor; açılır tavan, geri görüş kamerası, LED farlar gibi donanımlar bu seviyeyle geliyor. Executive+ ise aktif güvenlik yardımcılarının yanısıra 9 inçlik multimedya ekranı, anahtarsız giriş, 17 inçlik jantlar, kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto gibi donanımlar listeye ekleniyor.

yeni kasa honda civic sedan 2022

Detaylara başlarken tasarımdan bahsetmek lazım ama bu konu pek taze değil. Zira Honda, yıllardır yaptığı gibi üretim modelini neredeyse hiçbir değişiklik olmadan konsept olarak tanıtmıştı ve biz de bu tasarımı aylar önce gördük. Sonuçta daha sade, daha olgun ve belki de daha durağan bir Honda Civic nesli ile karşı karşıyayız. Civic’in boyutlarındaki değişim gerçekte önemli. Güncel neslin 4,66 metrelik boyu 1 cm’lik artışla 4,67 metreye çıkmış. Asıl önemli olansa aks mesafesinin 2,70 metreden 2,73 metreye uzamış olması. Bu da zaten oldukça iyi yaşam alanı sunan Civic’in daha da iyisine hazırlandığını gösterebilir. Bagaj hacmi 512 litre ile sınıf ortalamasını karşılıyor.

yeni kasa honda civic sedan 2022

Yenilikler iç mekanda da sürüyor. Sadelik konusunda belki abartılmış kokpit yapısı seçkinliği de birlikte sunma iddiasında. Tek bir panelin arkasına gizlenmiş havalandırma çıkışları bu ikilinin bir arada olmasını kolaylaştırıyor. Yeni malzemeler ve yeni kumandalarla kalite algısında sıçrama yaşanmış. Neyse ki Honda fiziki düğmeler ve ayrıştırılmış kumandalardan vazgeçmemiş. Kötü bir dijitalleşme bu şık kokpiti kullanılmaz kılabilirdi. 7 veya 9 inçlik dokunmatik ekranlar üzerinden kablosuz telefon yansıtmaya (Apple CarPlay ve Android Auto) ya da bir Civic neslinde ilk defa kullanılacak olan yüksek performanslı Bose ses sistemine kumanda etmek mümkün olacak. Bunun dışında 7 inçlik bilgi ekranı ya da 10,2 inçlik dijital gösterge tablosu da sürücüye bilgi aktarmak için kullanılıyor.

yeni kasa honda civic sedan 2022

Arkada çok kollu bağımsız aks kullanımının devam ettiği Civic, artık biraz daha sert ayarlanmış ama konfor konusunda hala iddialı süspansiyon sistemine sahip. Eskisinden daha dinamik hissettiren otomobil, canlılık konusunda kimi Alman modellerle kıyaslanabilecek düzeye gelmiş. Benzinli motorla kullanılan yeni CVT şanzımanın daha direkt çalışma karakteriyle birlikte Civic’in performans hissi çok daha yüksek.

yeni kasa honda civic sedan 2022 yeni kasa honda civic sedan 2022 yeni kasa honda civic sedan 2022 yeni kasa honda civic sedan 2022 yeni kasa honda civic sedan 2022 yeni kasa honda civic sedan 2022 yeni kasa honda civic sedan 2022 yeni kasa honda civic sedan 2022 yeni kasa honda civic sedan 2022 yeni kasa honda civic sedan 2022 yeni kasa honda civic sedan 2022 yeni kasa honda civic sedan 2022 yeni kasa honda civic sedan 2022