Jeep bir arazi efsanesi olmanın gururunu sonuna kadar yaşasa da son dönem şehirli SUV’ların yaşadığı yükselişe de tepkisiz kalmıyor. Renegade ve Cherokee bu yolda atılan önemli adımlar ama bu iki adımın arasında da büyük bir boşluk var. Ne yazık ki güncel Compass bu boşluğu doldurmak için çok yetersiz bir araç. Neyse ki yeni nesil için artık çok az zaman kaldı.

yeni jeep compass ne zaman

Öncelikle Jeep kompakt sınıfta artık sadece Compass ile temsil edilecek. Onun farklı farlara sahip kardeşi Patriot ise tarihe karıştı. Compass’ın ilk resmi fotoğrafları yayınlandı ama ne yazık ki bilgiler kısıtlı. Hal böyle olunca da birkaç gün daha bilinen ama açıklanmayan gerçeklerle yetinmemiz gerekli.

Yeni nesil, FCA’in yeni modüler altyapısı üzerinde yükseliyor, bu kesin. Boyutlarıysa ancak tahmin edebiliriz. Güncel nesil 4,46 metreyle nispeten uzun bir araç. Buna karşılık 2,63 metrelik aks mesafesi kompakt sınıf ortalamalarında. Yeni neslin bu iki değerden çok uzaklaşmadan yükseklik farkıyla crossoverluktan SUV’luğa terfi etmesi bekleniyor. Aslında buna bekleniyor demektense fotoğraflardan anlaşılıyor demek daha doğru olur.

Aracın iç mekanında Jeep’in son dönemde gerçekleştirdiği atılım izlenebiliyor. Büyük dokunmatik ekran üzerinden multimedya ve araç ayarları yapılabilecek ve kokpitin genel malzeme kalitesi de güncel versiyondan çok daha yüksek olacak. Yaşam alanları ya da bagaj hacmi konusunda önemli bir kazanç ya da kayıp beklemiyoruz.

yeni jeep compass ne zaman

Sıra motor kaputu altına geldiğinde bizi ilginç yenilikler bekleyebilir. Yeni altyapısı sayesinde ağırlığının bir nebze olsun düşmesini beklediğimiz Compass, bu sayede 1,4 litrelik turbo beslemeli benzinli motora sahip olabilir. Bu motorun hem önden çekişli ve 140 HP güç üreten versiyonu hem de 4 tekerlekten çekişli ve 170 HP güç üreten versiyonu Compass için çok iyi adaylar. Dizel cephesindeyse 120 HP güç üreten 1,6 litrelik dizel motor yeterli bir seçenek gibi görünüyor. Fakat bunun dışındaki tek alternatif yeni devreye girecek 2,2 litrelik dizel olacak ki bu da ülkemiz için çok kötü bir haber.

Yeni nesil Compass’ın Avrupa versiyonunun en erken 2017 Mart ayında düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılıp ardından da yaz aylarından hemen önce piyasaya sunulması bekleniyor.

yeni jeep compass ne zaman yeni jeep compass ne zaman yeni jeep compass ne zaman yeni jeep compass ne zaman yeni jeep compass ne zaman yeni jeep compass ne zamanyeni jeep compass ne zaman yeni jeep compass ne zaman