Haber

Ve işte karşınızda: Yeni nesil Mercedes CLA

Mercedes, kompakt sınıftaki tutkulu genişlemesini sürdürüyor. A Serisi’nin artık gerçek bir sedan versiyonu olmasının yanında ilginç bir şekilde CLA da varlığını koruyor ve hatta an itibariyle karşımızda.

single-image

Eskiden konumlandırma gayet basitti. Mercedes C Serisi’nin önünü tıkamamak adına A Serisi’nın sedan karoserli versiyonunu hem kullanışlılığı törpülenmiş hem de tarzı köpüklenmiş şekilde piyasaya sürdü ve bu versiyonun adı da CLA olarak belirlendi. Bugünse işler çok daha karmaşık. Zira A Serisi’nin gerçek bir sedan versiyonu var. Bu durumda CLA’nın varlık nedeni de iki versiyonun birbiriyle nasıl yarışacağı da önemli bir sorunun özneleri oluyor. Neyse ki bu soruların ne cevapları bizde ne de cevaplama yükümlülüğü.

yeni kasa 2019 mercedes cla

Yeni nesil selefinin konumundan bir adım ileri gitme iddiasında değil. Boyu 5 cm, aks mesafesi de 3 cm artmış ama bizzat Mercedes’in açıklamasına göre bunlar iç mekanda gözle görülür bir fark yaratmamış. Dahası 470 litrelik bagajın da 10 litresi tarihe karışmış. İç mekanda tarz olarak A Serisi’nin biraz daha süslenmiş bir hali söz konusu. MBUX arayüz, ilginç aydınlatma çizgileri ve farklı kaplamalar A Serisi’nden tanıdık.

yeni kasa 2019 mercedes cla

Benzer bir şekilde motor yelpazesi de tanıdık olacak ama şimdilik sadece 2,0 litrelik bir benzinli motor tanıtıldı. Zira tanıtım için seçilen CES (Tüketici Elektroniği Fuarı) ABD pazarına yönelik gösterimlerin yapıldığı bir platform. Alyapıda yapılacak seçimler konusunda da bilgiler henüz kısıtlı. 2,0 litrelik motor söz konusu olunca arka aks çok kollu bağlantıyla geliyor ama küçük motorlarla seçim A Serisi’ndeki gibi torsiyon çubuğu yönünde mi olacak henüz bilmiyoruz.

Yeni nesil CLA’nın Avrupa tanıtımının Mart ayıda düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılması ve hemen ardından da piyasaya sunulması bekleniyor.

yeni kasa 2019 mercedes cla yeni kasa 2019 mercedes cla yeni kasa 2019 mercedes cla yeni kasa 2019 mercedes cla yeni kasa 2019 mercedes cla yeni kasa 2019 mercedes cla yeni kasa 2019 mercedes cla yeni kasa 2019 mercedes cla yeni kasa 2019 mercedes cla yeni kasa 2019 mercedes cla

yeni kasa 2019 mercedes cla

You may also like