3008’in Peugeot için önemini anlatmak çok zor. Fransız marka gerçekten dibi boylamışken ve aşağıda iflas dışında başka bir yol kalmamışken ikinci nesil 3008 ile tekrar yarışa döndü. Bu başarıda kokpit tasarımı, modelin genel özelliklerinden çok daha fazla etkiye sahipti. Bunu bildiği için Peugeot yetkilileri de, önce kokpiti sonra 3008’i tanıttı. Şimdi aynı durum tekrarlanıyor.

Mevcut 3008 kokpitinin en önemli özelliği, sadece bir fikir olarak kalabilecek kadar yenilikçi olmasıydı. Üst ve alt kısmı düz direksiyon, yüksek konumlu büyük dijital gösterge tablosu, o zamanlar için irice bilgi-eğlence sistemi, çok kaliteli dokunuşlar ve bolca yumuşak plastik-tekstil karışımı kaplama. Bundan 7 yıl önce bu tür detaylar kompakt sınıf için abartılıydı. Şimdi yeni neslin zamanı gelmişken, çıta yüksekliğini belirleyen bir modeli yenilemek yoktan varolmaya çalışmak kadar kolay değil. Peugeot, bunu yine de denemiş.

Yeni kokpit, Panoramik i-Cockpit olarak anılıyor. Panoramikliği tahmin edersiniz ki, kavisli tek bir ekran gibi yerleştirilmiş iki ekrandan geliyor. Eskinin gömük dijital gösterge tablosuyla kokpitin tepesinde dikelen bilgi-eğlence sistemi ekranı, tıpkı BMW ya da Kia modellerinde olduğu gibi tek bir kavisli gövde içine yerleştirilmiş. Yeni direksiyon simidi eskinin yeniden yorumundan ibaret ve ne yazık ki üzerindeki düğmeler dokunmatik. Sinyal silecek kolları değiştirilmiş, vites seçim kolu göğüse taşınmış ve vites konsolu da sanki sürücüyü gereksiz bir izolasyona itecek gibi yeni bir tasarıma kavuşturulmuş. Sürücü ile saklama alanları arasında bir duvar bulunuyor ve eskinin kullanışlı bardaklıkları yerine daha geride konumlu bardaklıklar kullanılmış. Efsanevi bir deneyim sunan piyano tuşları ise yerini 308’den tanıdık ama i-Toggle ekranına bırakmış.

Kokpitte tekstil kullanımı belki biraz abartılmış gibi. Bu nispeten açık renk kumaşların kirlenmeye nasıl dayanacağı ya da kolay temizlenip temizlenmeyeceği cevapları ancak zaman içinde öğrenilecek sorular. Bunun dışında bolca ambiyans aydınlatması da premium göndermeler arasında. Büyük ve kullanışlı kol dayama altı saklama alanı korunmuş gibi görünüyor.

Peugeot 3008’in yeni neslinden haberler şimdilik bu kadar. Geri kalanı içinse sonbaharı beklemek gerekecek ve modelin Türkiye yollarına ayak basması da ya 2023’ün son ayları ya da 2024’ün ilk ayları civarında olacak.