Orta sınıf sedanlar kan kaybediyor. Neredeyse tüm pazarlarda yerlerini crossover muadillerine bırakmak zorunda kalıyor ve bu da onların geleceğini etkilemeye başladı. Kimi üreticiler sınıftan tümden vazgeçerken kimileri de sonuna kadar savaşmaya gönüllü. Peugeot bu yöntemlerden ikincisini benimsemiş gibi. En azından yeni nesil 508 öyle gösteriyor.

Detaylara geçmeden önce son haberi paylaşalım: Yeni nesil Peugeot 508 Türkiye’de satışa sunuldu. 1,5 litrelik dizel ve 1,6 litrelik benzinli motorlarla satışa sunulan 508’de 8 vitesli ve tork konvertörlü EAT8 otomatik şanzıman standart donanımda. 1,5 litrelik dizel motor 130 HP güç ve 300 Nm tork üretirken, 1,6 litrelik benzinli motorun 180 HP güç ve 250 Nm tork ve 225 HP güç ve 300 Nm tork üreten iki versiyonu bulunuyor. Güçlü versiyon sadece GT donanım seviyesiyle satılacakken 180 HP güç üreten versiyon Active Prime ve GT-Line donanım seviyeleriyle satılacak. 1,5 litrelik dizel ya da 1,6 litrelik benzinli motor farketmeksizin 508’in başlangıç fiyatı 210.000 TL olarak belirlenmiş. Başlangıç seviyesini oluşturan Active Prime isimli baz donanım seviyesi, ön ve arka park sensörlerinin yanısıra geri görüş kamerası ve hız sabitleme sistemine de sahip. Fakat 508’in kimliği niteliğindeki uzun gündüz farlarıyla oluşturulan aydınlatma imzası bu versiyonda LED far eksikliği nedeniyle sunulmuyor. Sadce dizel motorla satılan Allure donanım seviyesi 270.000 TL’lik fiyata sahipken LED farlar, anahtarsız giriş, elektrikli bagaj kapağı, ısıtmalı koltuk ve kablosuz şarj gibi donanımlara sahip. GT-Line’da bunlara gelişmiş aktif sürüş yardımcılarıyla görsel farklılıklar ekleniyor ve fiyat seviyesi 289.000 TL’ye ulaşıyor. Son olarak GT donanım seviyesi gece görüşü ve aktif süspansiyon sistemiyle 320.000 TL’lik satış fiyatına sahip.

yeni kasa 2018 peugeot 508

Gelelim detaylara: Yeni nesil, EMP2 altyapı üzerinde yükseliyor. Bu altyapı 308, 3008 ve 5008’de de kullanılmasının yanında pek çok diğer grup modeli tarafından da kullanılıyor. EMP2’nin en önemli özelliği değişkenliği ama bu sefer değişkenlik boyutları geliştirmek için kullanılmamış. 4,75 metrelik uzunluğuyla 508 selefinden 8 cm daha kısa bir otomobil. Bu seçimin arkasında basitçe aracın oranlarının göze daha hoş gelmesi beklentisi yatıyor. Çünkü aks mesafesi 2,79 metreyle ilk nesilden sadece 2 cm daha kısa. Bu haliyle 508 sınıfının en kısa otomobillerinden biri olacak. Tabii bu saptama onu hangi sınıfa dahil edeceğimizle de ilgili. Zira hem tavanının formu hem de çerçevesiz kapılar gibi özellikleriyle 508 artık orta sınıf sedan yerine 4 kapılı bir coupe olarak tanımlanmalı gibi görünüyor. Bizde eğimli tavanın arka koltukta baş mesafesini kısıtlayacağı endişesi oluştu ama verilere bakılırsa mevcut nesle göre sadece 1,4 cm’lik bir azalma var. Mevcut neslin baş mesafesi gayet iyi olduğuna göre yeni neslin de makul olması beklenebilir.  Lafı açılmadı ama modelin bagaj hacmi de 487 litre ile 473 litre hacim sunan selefinden daha geniş. Sonuçta Peugeot’nun 508’in görüntüsü için çok caba sarfettiği söylenebilir.

yeni kasa 2018 peugeot 508

Benzer bir çaba iç mekanda da görülüyor. İlk bakışta 3008 ve 5008’den tanıdık i-Cockpit’in 508’de uygulandığı izlenimi verse de asında burada biraz daha seçkin bir atmosfer var gibi görünüyor. Küçük direksiyon simidi, 12,3 inçlik dijital gösterge tablosu ve 10 inçlik merkezi ekran (giriş seviyesinde 8 inç) kokpitin ana elemanları olarak göze çarpıyor. Süsleme ve detay çözümleri konusundaysa crossover ailesinden bir adım daha ileriye gidilmiş. Farklı ahşap kaplamalar, 3008 ve 5008’in tekstil ya da korbon-fiber görünümlü kaplamaları yerine kullanılıyor. Daha fazlası için kokpite biraz da Nappa deri serpiştirmek mümkün oluyor. Bunun dışında tüm versiyonların sürücü koltuğuna ek olarak üst versiyonların yolcu koltuğu Opel modellerinden tanıdık AGR ergonomi sertifikası almaya hak kazanmış.

yeni kasa 2018 peugeot 508

Yeni nesil bir otomobil olarak 508’in elektronik yardımcıları da önemli. Peugeot yeni modeli için mevcut sistemlerini bir kademe daha ileri taşımış. Adaptif hız sabitleyici artık dur-kalk yardımcılı, şerit takip asistanı artık aracı şeridin içinde tutmak yerine şeridin içindeki konumunu sürekli olarak koruyor, park yardımcısı da fren ve gazı da kendisi kontrol edebiliyor. Bunun dışında ancak lüks sınıfta görülen gece görüş sistemi de 508’in donanımına eklenmiş. Bu sayede farların menzilinin dışında kalsa da canlı nesneler gösterge tablosu üzerinden sürücüye gösterilebilecek.

yeni kasa 2018 peugeot 508

Tarz için bu kadar uğraşılıp sürüş bir kenara atılsa büyük hata olurdu. Neyse ki Peugeot öyle yapmamış. Genel olarak torsiyon çubuklu kurulumla kullanılan EMP2, 508’de arka akslar için çok kollu bağlantılarla yapılandırılmış. Bu kurulum orta sınıfta olmazsa olmaz. Fakat Peugeot bununla yetinmemiş; 508’in tüm benzinli motor seçeneklerinde ve 2,0 litrelik dizel motora sahip versiyonlarında aktif süspansiyon sistemi de standart olarak sunulacak. Bu sistem amortisörleri sürekli kontrol edip her birinin uygun sertlikte olmasını sağlıyor. Ayrıca 508’in süspansiyon geometrisi her bir motor seçeneği için ayrı ayrı ayarlanmış. Yani hafif benzinli motorlarla ağır dizel motorlar aynı ön aks geometrisi üzerinde durmayacak.

yeni kasa 2018 peugeot 508

Uzun lafın kısası Peugeot 508’in yol tutuşu ve sürüş keyfi için bir hayli çaba harcamış. Sürüş konusuyla ilgili başka bilgiler de var: Zaten oldukça yüksek burulma direncine sahip olan EMP2, kullanılan kaynak yöntemleriyle daha da dirençli hale getirilmiş. Selefine göre ortalama 70 kg daha hafif olması da 508’in yolda işine yarayacaktır. Bu hafifleme pek kolay olmamış. Zira otomobilin çerçevesiz kapıları ve yeni donanımları bir hayli ek ağırlık getirirken eskisinden daha hafif bir otomobil ortaya çıkartmak için pek çok yeni teknik bir arada kullanılmış. Karoserin bazı bölümlerinde alüminyum kullanılırken bagaj kapağında da sertleştirilmiş plastik kullanılmış. Bütün bunları yaparken akustik konfordan ödün vermemek için de Peugeot bilindik ama az kullanılan yöntemlere başvurmuş. Tüm detay parçalarında işin uzmanlarına gitmiş; kapı fitilleri için SaarGummi (müşterileri arasında VW Grubu’nun tüm üreticilerinin yanında Daimler, BMW ve Tesla’nın da olduğu Alman kökenli yan sanayi firması) ve cam hareketleri için de Inteva (kapı ve cam mekanizmaları konusunda uzmanlaşmış Alman firma) tercih edilmiş. Böylece çerçevesiz camların neden olacağı gürültünün önüne geçilmiş.

Son olarak motorlara geçebiliriz. 130 HP güç üreten 1,5 litrelik BlueHDi dizel motor 6 vitesli manuel şanzımanla 508’in giriş seviyesini oluşturacak. Bu versiyon ürün gamı içindeki manuel şanzımanlı tek versiyon. Onu aynı motorun EAT8 otomatik şanzımanlı versiyonu takip edecek. Ayrıca 2,0 litrelik dizel motorun 160 HP ve 180 HP güç üreten versiyonları da diğer dizel motor seçenekleri olacak. Benzinli cephesinde 1,6 litrelik mevcut motordan geliştirilen iki yeni motor 508’de sunulacak. Bunların güç çıkışları 180 HP ve 225 HP olarak belirlenmiş. İki motor da EAT8 otomatik şanzımanla üretilecek ve en güçlü versiyon sadece GT isimli özel bir donanım seviyesiyle satılacak. Gerçek bir baz benzinli motorla ilgili bir veri henüz yok ama umarız bu kısa sürede değişir. Motorların tamamı Euro 6c normuna uygun. Yani tüketim açısından oldukça verimli olmaları sürpriz olmaz.

Yeni Peugeot 508, Mart ayı içindeki dünya tanıtımının ardından yaz aylarının sonralarında satışa sunulacak. Bu arada ürün gamına station wagon karoser eklenirken prizden şarj edilebilir bir hibrit de 2019 üretime girecek.

yeni kasa 2018 peugeot 508

yeni kasa 2018 peugeot 508 yeni kasa 2018 peugeot 508  yeni kasa 2018 peugeot 508 yeni kasa 2018 peugeot 508 yeni kasa 2018 peugeot 508 yeni kasa 2018 peugeot 508 yeni kasa 2018 peugeot 508 yeni kasa 2018 peugeot 508 yeni kasa 2018 peugeot 508