VW’nin hafif ticarisi Caddy için işler çok iyiydi ve bu durum otomotiv dünyası için pek sıradan sayılmaz. Zira güncel Caddy, 4. nesil olarak tanımlansa da aslında 3. neslin detaylı makyajdan geçmiş halinden başkası değil. Bunun anlamı karoserin altında 5. nesil Golf’ün yattığı. 8. nesil Golf’ü beklediğimiz şu günler için bu altyapıya modern nitelemesi yapmamız zor. Yine de Caddy sınıfının önde gelenleri arasındaydı, hatta binek araçlara en yakın sürüşe sahip modeldi. Ta ki PSA’nın yeni ticarileri gelene kadar. Citroen Berlingo, Peugeot Rifter ve Opel Combo, yepyeni altyapıları ve teknolojik sunumlarıyla ticari araç dünyasının çehresini değiştirmek için büyük birer adım attı. Şimdiyse sıra geri kalanlarda. Geri kalanlardan ilk harekete geçense VW oldu.

Caddy ile ilgili detaylara geçmeden önce son haberi paylaşalım; yeni nesil VW Caddy ülkemizde satışa sunuldu. Sadece 2,0 litrelik dizel motorla alınabilen Caddy, manuel şanzımanın yanısıra 7 vitesli DSG otomatik şanzımanla da donatılabiliyor. Giriş seviyesini oluşturan Impression donanım paketi ile 224 bin 900 TL’den başlayan fiyatlar, Life donanım paketiyle 241 bin 900 TL’ye ve Style donanım paketiyle birlikte 279 bin 900 TL’ye yükseliyor. Style donanım seviyesinde DSG otomatik şanzıman standart olarak sunulurken, Life ve Impression paketlerinde bu şanzıman için 17 bin TL ek ödeme yapmak gerekiyor. Son olarak kapalı kasalı Caddy Cargo’nun fiyatıysa 172.900 TL’den başlıyor.

Tüm Caddy versiyonlarında ön, yan ve perde havayastıklarının yanında iki ön yolcunun birbirine çarpmasını önleyen orta havayastığı da standart olarak sunuluyor. Bunun yanında şerit takip yardımcısı, otomatik fren yapabilen çarpışma önleme sistemi ve elektrikli çocuk kilidi gibi donanımlar yine tüm ürün gamında standart olarak geliyor.

Yeni VW Caddy fiyat listesi için tıklayın.

Yeni VW Caddy broşürü için tıklayın.

yeni kasa vw caddy 2021

O zaman detaylara dönebiliriz; 5. nesil Caddy’nin en önemli yeniliği MQB isimli modern VW mimarisine sahip olması. Bu altyapı tüm VW binek araçlarında kullanılıyor ve Caddy’e kazandırdıkları da oldukça büyük. Bunları anlatmaya hemen süspansiyon sistemiyle başlayabiliriz. Mevcut nesil yaprak yaylı sabit arka aksa sahipken yeni nesil torsiyon çubuklu ve helezon yaylı süspansiyon sistemine sahip olacak. Bu yeniliğin Caddy’nin ihtiyaç duyacağı konforlu sürüş için yeterli olması gerekiyor. Bunun dışında aracın boyutları da büyümüş: Boyu 10 cm civarında bir artışla 4,50 metreye ulaşırken aks mesafesi de 7 cm’lik artışla 2,76 metreye uzamış. VW’nin iddiasına göre Caddy’nin kargo alanı Euro palet yüklemeye uygun hale gelmiş.

yeni kasa vw caddy 2021

Kokpitteki yenilikler hem bolca sürprizli hem de sürprizden uzak. Bolca sürprizli zira VW, Golf 8’in kokpitini küçük değişiklerle Caddy için kullanmış. Sürprizsiz çünkü bu zaten bildiğimiz Golf 8 kokpiti. Kokpitin genel hali şık görünüyor. Golf’ten alınan dokunmatik düğmeler bir ticari araç için çok iyi seçimler olmayabilir ama kokpit yapısını sadeleştirdikleri kesin. 6,5 inç ya da 10,2 inçlik seçilebilen merkezi ekran, dokunarak tüm araç ayarlarının yapılacağı bir kontrol sistemine evsahipliği yapıyor. Bu sayede Caddy kokpitindeki düğme sayısı oldukça az olacak. Bu ekranın yanında dijital gösterge tablosu da binek VW modellerinden alınarak Caddy’e uygulanmış. 10,2 inçlik LED ekranın isteğe bağlı sunulacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

yeni kasa vw caddy 2021

Caddy’nin kaputu altında 2,0 litrelik TDI ve 1,4 litrelik TSI motorlar yer alacak. TDI motor 75 ve 116 HP güç üreten iki versiyona sahip olacak ve çift SCR katalizörü ve çift Adblue püskürtmesi sayesinde dünyanın en temiz dizeli olma iddiasında. Temiz dizeller ve VW markası üzerine türlü espri yapılabilir tabii ama bunun yeri değil.

Son olarak Caddy elektronik yardımcı sistemler konusunda da güncel VW ürün gamının tamamıyla aynı raflardan faydalanacak. Bu çok iyi zira PSA Grup modelleriyle girişeceği rekabete kısa süre içinde Renault’nun ticarisi Kangoo, Fat’ın yeni nesil Doblo’su ve tabii Caddy’nin altyapı ve üretim bandı kardeşi Ford Connect eklenecek. Dahası bütün bu modeller yıl bitmeden yollarda olacak. O zaman şenlik başlasın.

yeni kasa vw caddy 2021 yeni kasa vw caddy 2021 yeni kasa vw caddy 2021 yeni kasa vw caddy 2021 yeni kasa vw caddy 2021 yeni kasa vw caddy 2021 yeni kasa vw caddy 2021