VW zor bir dönemden geçiyor. Elektrikli dönüşümü konusunda beklenen başarıyı sergileyemeyen Alman üretici, çevre baskısının artmasıyla geleceğe daha karamsar bakar oldu. İçten yanmalı motor geliştirme tecrübesi masadan kalkınca yeni markalar saldırganlaştı ve pazar da el değiştirmenin kıyısına geldi. Hal böyleyken mevcut durumu savunmak da zorlaşıyor. Örneğin Passat, VW’nin en güçlü modellerinden biri. 9. neslinde artık sadece Batı Avrupa’ya hitabeden Variant versiyonuyla sahne alacak ve küresel sedan pazarını I.D. 7 isimli elektrikli modele bırakacak. Peki yeni Passat neler vaadediyor?

Öncelikle tasarım ve kabul etmek gerekir ki tasarım görecelidir.  I.D. modellerinden devşirilmiş burun tasarımı ve çok da farklılık peşinde koşulmamış bir genel tasarım. Tam bir VW reçetesi gibi ama sanki biraz daha ağırı. Gövdenin büyük çoğunluğu Skoda Superb ile ortak ve bu da Passat’ın VW’nin gözündeki yeni konumunu anlatmak için yeterli olabilir. Bu ortaklığın bir sonucu olarak yeni Passat nesli eskisinden çok daha iri bir otomobil. 4,92 metrelik boyu selefinden 14 cm ve 2,84 metrelik aks mesafesi de 5 cm daha fazla. Yani arka koltuk diz mesafesi ve bagaj hacmi için haberler iyi.

Kokpit de yine I.D. modellerinden alınmış gibi. Devasa bilgi-eğlence sistemi ekranına bilindik dijital gösterge tablosu eşlik ediyor. Bolca bağlanılabilirlik özelliği ve yeni yazılımlarla bu alanın daha teknolojik hale gelmesi planlanmış. Bunun dışında vites kolunun direksiyon kolonuna alınması da önemli bir yenilik. Böylece orta konsolda bolca saklama alanı bulunuyor.

MQB Evo adı verilen elden geçirilmiş altyapı üzerinde yükselen Passat, eskiden olduğu gibi 1,5 litrelik benzinli motorla sunulacak. eTSI olarak anılan mild-hibrit teknolojili bu motor, 7 vitesli DSG üzerinden gücünü ön aksa aktarmaya devam ediyor. Prizden şarj edilebilen versiyonlar var ama tamamen elektrikli bir versiyon yok.

İrileşen boyutları sürüş keyfini baltalamaması için Passat’ın yürüyen aksamı üzerinde bolca çalışılmış. Süspansiyon geometrisi elden geçirilmiş ve DCC Pro isimli adaptif amortisörler isteğe bağlı donanım listesine eklenmiş.

Yeni VW Passat’ın 2024 içinde Türkiye yollarına çıkması bekleniyor.