Orta sınıfta varsa yoksa VW Passat. Passat, premium rakipleri gözardı edildiğinde neredeyse bütün rakiplerinin toplamından daha yüksek satış rakamlarına ulaşıyor. Yani orta sınıfa ait bir sedan almak isteyip premium markalara ulaşamayanların yarıdan fazlası Passat’ı tercih ediyor. Bu durum, yeni neslin görevini tanımlamak için yeterli. Passat, Atlas misali dünyanın ağırlığını omuzlarında taşıyor ve selefine layık olabilmek için her şeyi daha iyi yapmaktan başka çaresi yok. Peki bunu başarabilmiş mi?

Yeni vw passat

1- Nedir?

VW’nin orta sınıf modelinin 8. nesli. Tasarımı farkını hissettirebiliyor, Passat daha önce hiç olmadığı kadar güçlü ve çekici görünüyor. Boyu ve yüksekliği azalmış ama genişliği ve aks mesafesi artmış. Anlayacağınız Passat’ın görünüm ve kullanışlılık için ilerlediği söylenebilir. Yeni nesil Golf’ten tanıdık modüler altyapı üzerinde yükseliyor. Yeni altyapıdan beklenenler düşen ağırlık sayesinde motor verimliliğinde artış ve yeni bir konfor seviyesi.

Yeni vw passat Yeni vw passat

2- İç mekanı nasıl?

Tahmin edebileceğinizden daha kaliteli hissettiriyor. Tabii bizim kullandığımız örnek zaten üst donanım seviyesinin bir kaç tane de isteğe bağlı donanımla daha da zenginleştirilmiş bir haline sahipti. Plastikler yumuşak, ahşap kaplamalar bir üst sınıfta bile sırıtmayacak denli şık ve lake kaplamalarla tıraşlanmış alüminyum yüzeylerin birlikteliği de eskiden olduğu gibi oldukça iyi görünüyor. VW, Passat’ın iç mekanında büyük bir teknoloji gösterisi yapıyor, en azından Highline donanım seviyesinde durum böyle. Büyük bir dokunmatik ekran kullanan müzik sistemi, kullanışlılık açısından sorunsuz. En üst donanım seviyesinde gelen dijital gösterge tablosuysa gösterinin baş yıldızı. Bu gösterge tablosu, açıkçası 3 boyutlu analog göstergeleri andıran görüntüsüyle değil ama sağladığı bilgi sağanağıyla oldukça etkileyici bir donanım. Aynı anda hızı, motor devrini, anlık tüketimi, ortalama tüketimi, kalan menzili, yakıt seviyesini, motor sıcaklığını ve navigasyonu takip etmeniz mümkün. Bütün bunlar için menüler arasında gezmeniz ya da bir tanesini seçmeniz gerekmiyor. İç mekan genişliği konusunda Passat’ın bir sıkıntısı yok. Artan aks mesafesinin getirisi arka koltukta hissediliyor desek yalan olur çünkü eski nesil de bu konuda oldukça iyiydi. Yepyeni bir otomobil için sürpriz olarak Passat’ın iç mekanı oldukça ferah hissettiriyor ve görüş açıları da nispeten iyi. Bagaj hacmi VW tarafından 586 litre olarak açıklanıyor ama doğrusu bize o kadar da büyük görünmedi, yine de düz duvarlarıyla en kullanışlı sedan bagajları arasında gösterilebilir. Arka koltuk sırtlıklarının bagajdan yatırılabilmesi uzun yükler için kolaylık sağlayacaktır.

Yeni vw passat Yeni vw passat

3- Sürüşü nasıl?

Öncelikle biz 2,0 litrelik motora sahip versiyonu kullandık ama muhtemelen bu versiyon potansiyel Passat müşterilerinin seçim aşamasında üst sıralarda yer almayacaktır. Ne yazık ki biz şimdilik bu motorla yetinmek zorundayız. Aslında eski nesilde edindiğimiz deneyimle diğer motorlar hakkında da ahkam kesmeyi planlamıştık, çünkü bütün motorlar küçük değişikliklerle yeni nesle taşındı. Ama 2,0 litrelik motora sahip versiyon gerçekten farklı hissettiriyor ve bu nedenle de asıl merak edilen motorları sonraya saklamayı tercih ediyoruz. Sonuçta 150 HP güç ve 340 Nm tork üreten motor oldukça iyi çekiş sunuyor. 6 vitesli DSG şanzımanla uyumu çok yüksek ve eskinin alt devirlerden ani patlamayla gelen güç üretimi yerine daha homojen bir karakter sergiliyor. Alt devirlerde cansızlık yok demiyoruz, maksimum torkun üretildiği 1750 d/d’ya kadar motor hala çok mutlu olamıyor ama artık en azından titreyerek sürüşün akıcılığını bozmuyor. Motoru kenara bırakıp Passat’ın genel sürüş özelliklerine döndüğümüzde en dikkat çekici yeniliğin Passat’ın sürüş merkezine artık konforu değil dinamizmi almış olduğu ortaya çıkıyor. Virajlarda istekli, dengeli ve atılgan davranan Passat, direksiyonuyla da bu keyfi destekliyor. Buna karşın düzgün asfalt zeminlerde iç mekandaki huzur da şaşırtıcı derecede yüksek. Lastik ya da diğer dış gürültüler kabinin dışında tutulabiliyor. Kötü haberse; bu seçim nedeniyle Passat eskisi kadar konforlu olamıyor. Kısa darbelerde süspansiyon sistemi metalik sesler üretiyor, darbeleri emmek yerine otomobili zıplatıyor ve parke taşlı zeminlerde bile rahatsızlık verebiliyor. Bu sertlikten kabin de nasibini almış, bizim kullandığımız ve 8 bin km’yi yeni geçmiş örneğin açılır tavanından ve sütunlarındaki kaplamalardan çıtırtı sesleri yükseliyordu. Kullandığımız araç Highline donanım seviyesine sahipti ve 235/45R18 ebatlı lastiklere sahipti. Yani lastik ebadı biraz sıradışıydı ve bu konforu kötü etkilemiş olabilir. Aynı zamanda araçta kış lastikleri takılıydı ki bu da konfor için olumlu bir etken olmalıydı. Sonuç olarak Passat düzgün zeminlerde sıradışı bir konforla ilerlese de ülkemizde hiç de az olmayan kötü zeminler için yetirince iyi hazırlanmamış.

4- Komşu endeksi

Kabul etmek gerekir ki Passat eskiden şirket otomobilinden fazlası gibi görünmüyordu ama yine de prestiji hayli iyiydi. Bugünse görüntüsüyle kafaları çevirtecek kadar iyi ve muhtemelen eskisinden de daha yüksek prestije sahip. Sonuç olarak Passat satın aldığınızda komşularınız işlerinizin iyi gittiğini ya da iyi bir terfi aldığınızı düşünecek.

5- Rakipleri

Satış tablosunu bir kenara bırakırsak Passat’ın çok güçlü bir rakip listesin var. Audi A4, BMW 3 Serisi ve Mercedes C Serisi’nden oluşan premium rakiplere kısa süre sonra Jaguar XE de dahil olacak. Bu modellerin küçük hacimli motora sahip versiyonları 2,0 litrelik motora sahip Passat’la benzer fiyat seviyesine sahip. Bunun dışında artık eskimiş olsa da Citroen C5, oldukça iyi süspansiyon özellikleri ve başarılı motorlara sahip Peugeot 508, motorlar konusunda şanssız olsa da Passat kadar etkileyici bir otomobil olan Opel Insignia ve yepyeni nesliyle iddiasını bir üst kademeye taşıyan Ford Mondeo da listeye ekleniyor. Uzakdoğulu rakiplerse ilgi çekici alternatifler olsa da genellikle uygun motor/şanzıman ikisine sahip değil.

VW Passat fiyat listesi için tıklayın.

6- Satın almalı mıyım?

Bütün yönleriyle incelendiğinde Passat’taki ilerlemenin beklendiği kadar etkileyici olmadığı ama yine de premium orta sınıf üyelerine karşı güçlü bir seçenek olarak dikkat çektiği söylenebilir. Sonuç olarak eğer alabiliyorsanız Passat satın almalısınız, çünkü Passat’a talep her zamanki gibi çok yüksek ve bir Passat satın almak her zamanki gibi zor.

Yeni vw passat Yeni vw passat Yeni vw passat Yeni vw passat Yeni vw passat Yeni vw passat Yeni vw passat Yeni vw passat Yeni vw passat