Volvo motor konusunda oldukça cüretkar. Rakipleri hacim küçültmeyi erteledikçe onlar üzerine gitti ve şu anda orta-üst sınıfa ait bir sedan olan S80’de bile 1,6 litrelik bir dizel motor ve çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman sunuluyor. Fakat Volvo’nun Ford çatısı altında bulunduğu zamanlardan gelen bu motorlar artık tarihe gömülmek zorunda. Yeni emisyon normları motorların çok daha temiz olması gerektiğini gösteriyor. Yeni müşteri trendleriyse aynı motorların eskisinden daha güçlü olması gerektiğini gösteriyor. Bu ikisin bir anda başarmak için yeni teknolojiler şart.

Volvo bunun için yeni bir motor ailesi geliştirdi. Aslında hikaye BMW’den tanıdık. Aynı üretim mantığı üzerinden geliştirilmiş farklı hacimlere sahip motorlar söz konusu. Bunlardan 2,0 litrelik hacme ve 4 silindire sahip olanlar bir süre önce tanıtılmıştı. Bugünse 1,5 litrelik hacme ve 3 silindire sahip versiyonların testleri başlamış durumda. İlginç bir şekilde Volvo’nun geleceği bu iki motor üzerine kurulu olacak. Çünkü yeni tanıtılan XC90 muhtemelen gelecekte de en büyük ve en ağır Volvo olmasına rağmen en büyük motoru 2,0 litrelik hacme sahip olacak.

Volvo’nun açıklamasına göre yeni motorlar gelecekte kullanılacak olan CMA adlı modüler platform düşünülerek geliştiriliyor. Motorlardan benzinli olanların güç seviyesi 180 HP’ye kadar çıkacak. Bugün kullanılan 1,6 litrelik benzinli motorun standart güç tavanı da aynı seviyede. Buna karşılık motorların yakın gelecekte devreye alınacak olan Euro 7 emisyon normlarını da karşılayacağı belirtiliyor. Yeni motorlar 2017’ye kadar tanıtılması beklenen bir sonraki nesil S60’ta da kullanılacak.