Arteon basit bir isim değişiminden fazlasını taşıma iddiasında. VW bu 4 kapılı coupenin Passat’tan çok daha prestijli olmasını istiyor ve bu da pek kolay değil. En azından ülkemizdeki ilk fiyat seviyesi için bu çok iyi olabilirdi. Çünkü Arteon ilk etapta sadece 2,0 litrelik dizel motorla satışa sunuldu ve yüksek vergi nedeniyle de fiyatları bir hayli yüksekti. Şimdiyse 1,5 litrelik yeni motor geldi ve bu çile bir nebze olsun bitecek.

Yeni motor, VW’nin TSI motor ailesini yenileme projesinin ürünü. 1,4 litrelik eski motorun yerini alan 1,5 litrelik TSI, common rail enjeksiyon sistemi gibi benzinli motorlarda sık rastlanmayan teknolojilere sahip. Motor tıpkı selefi gibi 150 HP güç ve 250 Nm tork üretiyor ve maksimum torkunu 1500-3500 d/d aralığında sürekli olarak kullanıma sunuyor. Bunun anlamı 1,5 tonun üzerinde boş ağırlığa sahip Arteon’u ilerletmek için zorlanmasının beklenmediği. 7 vitesli çift kavramalı DSG şanzıman benzinli motora sahip Arteon’un tek aktarma yöntemi olacak.

Arteon 1,5 litrelik Evo TSI motorla 0-100 km/s hızlanmasını 8,9 saniyede tamamlayabiliyor ve 220 km/s son hıza ulaşabiliyor. Yani motorun küçük hacmiyle vergi avantajı sağlaması tek artı yönü değil. Fakat bu durum Arteon’un bir anda ucuzlamasını da sağlamamış. VW modelin konumunu yüksek tutmak için donanımını da zengin tutmuş ve ürün yelpazesini Elegance ve R-Line isimli üst donanım seviyeleriyle kısıtlamış. Bu nedenle de başlangıç fiyatı bile hayli yüksek. Umarız buna eğeceğini düşünecek yeterince tüketici bulunabilir.

2017 vw cc arteon 2017 vw cc arteon 2017 vw cc arteon 2017 vw cc arteon 2017 vw cc arteon 2017 vw cc arteon 2017 vw cc arteon