Yukarıdaki fotoğraf Dodge’un gelecek planlarının açıklandığı toplantıda gösterildi. ABD’de rekabet kanunları reklamlarda diğer markaların adını anmayı serbest bıraktığı için bu tür göndermelerle sıklıkla karşılaşılıyor. Fakat burada biraz da kendi kendine batırılan çuvaldızı görüyoruz. Evet kimse çocukluğunda duvarına VW Passat fotoğrafı asmamıştır ama yetişkinlerin satın aldığı binlerce Passat sayesinde Chrysler Grubunun aksine VW’nin kasaları da doluyor.

Fiat için de durum çok farklı değil. Avrupa’nın en büyük otomotiv üreticilerinden biri elindeki, eskiden yaptıkları hakkında kitaplar bile basılmış ama bugün çok da sağlıklı olmayan markalar nedeniyle zor dönemler geçirdi. Ferrari’nin ışıldayan başarısı Maserati’nin varlığını da aydınlattı ama Alfa Romeo ve Lancia için bulunan çözümler fayda etmedi. Bu arada Fiat da eriyen karlılığıyla boğuşmak zorunda kaldı. Şimdiyse bütünün gücünden yola çıkıp yepyeni yarınlara koşma zamanı.

Geleceğin bize neler göstereceğini anlamamız için Fiat Chrysler Grubu’nun 5 yıllık gelişim planını incelemek yeterli. Modellerin bir çoğu hala otomobil figürlerinden ibaret ama küçük ipuçlarını takip ederek gerçeğe ulaşmamız çok zor olmamalı.

1- Fiat

Fiat’ın geleceğinde, yakın dönemde yaşanacak çok önemli değişimler ve yeni modeller görünüyor. Jeep Renagade’in Fiat logolu kardeşi 500X hayatımıza bu yılın sonlarına doğru muhtemelen ekimde yapılacak Paris Otomobil Fuarı ile birlikte girecek. 2015’teyse Türkiye’yi de ilgilendiren bir yenilik geliyor. Yılın sonlarına doğru Linea’nın yeni nesli, gerçek bir kompakt sınıf sedan olarak doğacak. Station wagon ve hatchback karoser seçenekleri içinse 2016’nın ilk yarısını beklememiz gerekecek. Modelin Alfa Romeo Giulietta altyapısı üzerinde yükselmesi çok mantıklı görünüyor. Çok kollu arka aksa sahip Alfa Romeo altyapısını şu anda Fiat ve Dodge logosu taşıyan iki sedanda kullanılıyor ama bunlar Avrupa pazarlarında satılmıyor. Bunun yanında  bu seçim maliyetlerle ilgili sorunlar yaratabilir ve Linea’nın takipçisinin ya yine düşük maliyet koşusunda olması ya da Fiat’ın bu boşluğu başka bir modelle doldurması gerekiyor. 2016’da Punto’nun de son dönemlerin en uzun ömrünün sonunda yerini sonraki nesle bırakmasını izleyeceğiz. Böylece Punto en önemli rakiplerinin 1,5 nesillik yaşamını tek nesille geçirerek etkileyici bir yaşam sürmüş olacak. Yeni modelin güncel modelden daha büyük ya da yepyeni bir süspansiyon sistemine sahip olması beklenmiyor. Sonuçta güncel nesil zaten küçük sınıf sınırlarında bulunuyor. 2015’te gelecek olan ve şimdilik adı Speciality olan model, muhtemelen Mazda ile birlikte geliştirilen ve Alfa Romeo logosuyla da satılacak olan roadster olarak yollara çıkacak.

2- Alfa Romeo

Otomobil dünyasında İtalyan tutkusunun simgesi olan Alfa Romeo günümüzde sadece 2 modele sahip olduğu ilginç bir dönemden geçiyor. Küçük sınıftaki MiTo ve kompakt sınıftaki Giulietta rakipleriyle mücadele etmek yerine daha içine kapanık bir hale sahip. Yapılan açıklamalar bugünkü düzenin yakın zamanda tarih kitaplarına taşınacağını iddia ediyor. 2015’in son aylarına kadar sular durgunluğunu koruyacak. Bu tarihte ilk yeni model, orta sınıfa ait bir arkadan itişli olarak aramıza katılacak. Giulia adını alması beklenen model, BMW 3 Serisi ve Mercedes C Serisi’nin karşısına çıkmak istiyor. Ama dananın kuyruğu 2016’dan itibaren kopacak. Alfa Romeo, 2016-2018 aralığında tam 7 yeni model tanıtacak. Bunlardan iki tanesi kompakt sınıftaki Giulietta’nın yeni neslinin iki karoser seçeneği olacak, biri Guilia gibi orta sınıfta yer alacak, biriyse lüks sınıfa hitap edecek. İki tane SUV ve  8C benzeri bir spor coupe de ürün gamını tamamlayacak. Bütün bu modeller yeni geliştirilmiş 4 ve 6 silindirli motorlara sahip olacak. 4 silindirli motorlar 110-330 HP arasında güç üretirken 6 silindirli motolar 400-500 HP arasında güç üretecek. Bu motorlardan bir kısmı gücü 330 HP’ye kadar ulaşan dizeller olacak.

3- Jeep

Jeep için hayat daha iyi gidiyor ve bu sayede de büyük değişimler yerine normal yeniliklerle yetinecek. Compass ve Patriot kardeşler yepyeni bir kompakt crossoverın tanıtılacağı 2016 yılına kadar üretimde kalacak. Bu yıl şirket 75. yaşını kutluyor olacak ve tarihinin önemli bir parçası olan Wrangler’ın yeni nesli de aynı kutlamalar çerçevesinde tanıtılacak. 2016’da ayrıca Renegade‘in de makyajlanması bekleniyor. Muhtemelen bu küçük iyileştirmelerden ibaret bir yenileme olacaktır. Grand Cherokee ise 2015 sonunda buna benzer bir operasyonla ikinci kez makyajlanıp nefesini 2017’deki yeni nesle kadar korumaya çalışacak. Jeep dünya genelindeki şebekesini güçlendirip satışlarını yükseltmeyi planlıyor.

4- Dodge

Dodge’un gelecekteki misyonu daha sportif modeller üzerine yoğunlaşmak olacak. Güçlü SRT versiyonları ve 4 tekerlekten çekişli versiyonlar önümüzdeki dönemin bombaları olacak. Alfa Giulietta altyapısı üzerinde yükselen Dart, bu yeniliklerden bolca yararlanacak; modelin 4 tekerlekten çekişe sahip bir SRT versiyonu gelecek. Bunun dışında güncel ürün gamındaki sportiflikten uzak modellerin üretimine son verilirken diğer modeller de 2018’e kadar yerlerini yeni nesillere bırakacak.

5- Chrysler

Chrysler hakkındaki en önemli haber, VW Jetta ve Ford Focus gibi rakiplerin karşısına çıkabilecek bir kompakt sedanın 2016’da pazara sunulacak olması. Bu muhtemelen Linea’nın selefinin altyapısından faydalanan bir model olacak. Bunun dışında tüm güncel modeller yenilenecek ve ürün yelpazesine bir kaç tane hibrid eklenecek.

6- Ferrari

Ferrari ilginç bir matematikle bizi yeniliğe boğuluyormuşuz gibi hissettirecek. 4 model, 4 yılda bir yenilenecek ve bu sayede de her yıl konuşacağımız ve yolda ilk defa görmeyi hevesle bekleyeceğimiz bir Ferrarimiz olacak. Aslında modeller ilk tanıtımının ardından 4 yıllık bir süre satışta kalacak, sonrasında 4 yıl daha satılacak bir M versiyonu (biraz daha güçlü motor ve aerodinamik iyileştirmeler gibi yeniliklere sahip versiyon) tanıtılacak. 8 yılın sonundaysa model baştan aşağıya yenilecek.