Dacia gerçek bir başarı hikayesi. 1968’de Doğu Bloku ülkesi konumundaki Romanya’da kurulan marka, tüm ömrü boyunca Renault ile dirsek temasındaydı. Ama bu temas bir nevi zaman makinesi gibiydi; Dacia zamanı geçmiş Renault modellerini üretiyor ve bunlarla yetiniyordu. 2004 yılında ise markanın yeni çağı başladı. Renault tarafından satın alınan Dacia, Logan’ın tanıtılmasıyla ilk gerçek modeline kavuştu. Gerçekçi olmak gerekirse Logan için tam bir otomobil ikonu tanımlaması yapmak imkansız; evet Renault raflarından alınan içeriklerle geliştirilmişti ama bu parçaların çoğu biraz tozluydu. Karoseri neredeyse tamamen dümdüzdü çünkü saca şekil vermek maliyetli ve uzun süren bir işlemdi. O zamanki açıklamalar ne kadar düz çelik o kadar düşük maliyet sonucuna varıyordu. Logan’la Renault’nun hedefi 10 bin Euro’dan daha ucuz bir aile otomobili üretmekti. Logan’ın sadece baz versiyonu bu hedefi tutturabildi ama Dacia’nın başarısı yıllar içinde katlanarak büyüdü. Dacia artık yıllık 700 binin üzerinde otomobil satan bir marka ve Sandero da onun en başarılı modeli. Hatta Dacia’nın iddiasına göre filo satışları çıkartıldığında 2017’den bu yana Avrupa’nın en çok satılan modeli. Şimdi yeni Sandero nesli için hazırlanıyoruz.

dacia sandero ve renault symbol 2021

Dacia nihai tanıtımı 29 Eylül’de yapacak. Öncesindeyse haberi uygun sıcaklığı getirmek adına bir iki fotoğraf ve ufak bilgiler paylaştı. Fotoğraflar yepyeni Sandero, onun yerden yüksekliği arttırılmış versiyonu Sandero Stepway ve sedan karoserli Logan ya da bizim bildiğimiz adıyla Renault Symbol’ü gösteriyor. Logan’ın satılacağı pazarlar, ki aralarında Batı Avrupa’dan sadece İspanya bulunuyor, arasında Türkiye sayılmadığına göre aşağıdaki fotoğraftaki gri sedan Renault Symbol’ün ta kendisi olmalı.

dacia sandero ve renault symbol 2021

Peki yeni modellerden neler bekleyebiliriz. Öncelikle otomobilin ışık imzası değiştirilmiş. Karoser de hiç olmadığı kadar süslü. Nerede ilk nesil Logan’ın maliyet odaklı düz sac alanları nerede kaputunda güç çıkıntılarıyla karşımızdaki Sandero. Bunun dışında aracın genişliği arttırılmış, yüksekliğiyse azaltılmış. Sonuçta Sandero artık daha kaslı bir yapıya kavuşmuş. Zaten otomobilin altyapısı da değiştirilmiş. Bu zamana kadar 3. nesil Clio altyapısı kullanan Sandero, 5. nesil Clio’nun CMF-B altyapısının biraz daha sadeleştirilmiş bir halini kullanacak. Bu sadeleşmenin tam olarak nerede yapıldığı henüz belirsiz. Zira fotoğrafta görünen araçların tamponlarında adaptif hız sabitleme ya da otomatik fren sistemleri için kullanılabilecek bir radar yuvası ve otomatik park sistemine işaret edebilecek gibi görünen ek park sensörleri mevcut. Dahası kırılgan kapı kolları yerine de her modern otomobilde bulunması gereken güçlü kapı kollarına sahip ilk Dacia modelleri de Sandero ailesi olacak.

dacia sandero ve renault symbol 2021

Otomobilin iç mekanı ya da motorlarıyla ilgili henüz bilgi paylaşılmadı ancak muhtemelen Dacia bir kaç gün içinde bu detayları da kısım kısım verecektir. Biz de bütün bunlarla bu haberi güncellemeye devam edeceğiz.

dacia sandero ve renault symbol 2021 dacia sandero ve renault symbol 2021 dacia sandero ve renault symbol 2021