Geniş kabin, kullanışlı bagaj, gayet iyi sürüş ve VW Grubu’nun sevilen motor ve şanzıman seçenekleri. Bu paket çoğunlukla başarıyı beraberinde getirir ama Seat’ın küçük crossoverı Arona için durum tam olarak böyle gelişmedi. Büyüyen bir sınıftan pay almakta zorlanan İspanyol, bu nedenle bir şeylerin değişebilmesi için ar-ge merkezine geri gönderilmiş gibi. Zira makyajı nesil değişimini andıracak kadar ilginç değişimlere sahip.

Öncelikle standart versiyonların dış tasarımlarının pek öyle göze batar şekilde değişmediği ortada. Yeni tamponlara uyum sağlaması için aydınlatmalar hafifçe elden geçirilmiş. Bu durumu değiştirmenin sırrıysa Xperience donanım seviyesinde alınabilen ve Arona’nın görünümünü Cupra modellerine benzeten yeni tampon oluyor. Böylece yüksek konumlu sis lambalarıyla Arona’nın yüzü bir anda değişebiliyor.

İç mekandaysa tamamen yeni bir kokpit var. Makyaj öncesinde kokpite gömülü olan dokunmatik ekran artık kokpitin en tepesinde bir tablet gibi yerleştirilmiş. 8,25 inçlik standart ekranın yerine 9,2 inçlik daha büyük bire ekran satın almak olası olacak ve bu ekrandan modern bir mutimedya sistemi çalıştırılacak. Kablosuz telefon yansıtma ve USB-C bağlantı noktaları bu ekranla birlikte gelen yeniliklerden. Bunun dışında tüm kokpitin malzemesi daha yumuşak plastiklerden seçilmiş. Donanım seviyesine göre aydınlatma seçenekleri de farklılık gösteriyor; havalandırma çıkışlarının etrafındaki bölümler, örneğin FR donanım seviyesinde kırmızı aydınlatılacak. 10,25 inçlik dijital gösterge tablosu da kokpitin tamamlayıcısı.

Arona’nın diğer özellikleri değişmeden kalmış: 400 litrelik bagaj hareketli zeminle geliyor, 1,0 litrelik TSI ya da 1,5 litrelik TSI motor da DSG şanzımanla birlikte Arona’ya güç sağlıyor. Makyajlı Arona’nın yaz aylarından itibaren Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.