Opel, PSA tarafından satın alınmasının ardından yeniliklere doymaya başlıyor. Grubun yeni motor ailesine mensup olan 1,5 litrelik dizel, güncen 1,6 litrelik dizel motorun yerini alacak. Bu geçiş muhtemelen kademeli olacaktır ve ülkemiz gibi emisyon normlarının geriden geldiği pazarları daha sonra etkileyecektir ama yeni motorun Peugeot 3008’den önce Grandland X’te kullanılması grup içinde Opel’e verilen önemin bir göstergesi.

1,5 litrelik dizel motor kağıt üzerinde selefinden çok da farklı görünmüyor. 120 HP yerine 130 HP güç üreten motor, 300 Nm torkuyla selefiyle aynı seviyede. Eğer manuel şanzımanla tercih edilirse yeni motorun selefine göre yüzde 4’lük bir tüketim avantajına sahip olması bekleniyor. Yani her 100 litrede 4 litre tasarruf için yepyeni ve daha pahalı bir motor söz konusu. Tabii bu işin şakası, yeni motor 1,6 litrelik dizel motora göre özellikle azot-oksit salımında çok daha iyi bir noktada. Bu da 2019 yılında devreye girecek olan ve kimi ülkelerde şehirlere girişleri kısıtlaması planlanan Euro 6d normunu karşılayabileceği anlamına geliyor. Son iyi haberse yeni motorun 8 vitesli yeni bir otomatik şanzımanla birlikte alınabilecek olması.

Bu yeni motor kısa süre içinde tüm PSA ürünlerinde kullanılmaya başlanacak. Fakat sizin yerinizde olsak bu motor için çok heveslenmezdik. Zira yeni teknolojiler çok nadiren bedavaya gelir ve pahalı temizlik teknolojisiyle bu motor/şanzıman ikilisi de yüzde 5-10 arasında fiyat farkıyla gelecektir. Bugünkü fiyat seviyeleri göz önüne alındığında bu fiyatların 20 bin TL civarında artması anlamına gelebilir. O zaman yaşasın 1,6…