Duster tam bir başarı hikayesi. Çünkü herkesin arazi aracı benzeri hatchbacklere yöneldiği bir dönemde gerçek bir arazi aracı gibi görünerek ve hissettirerek, üstelik bunu hala makul fiyatıyla yaparak pazara girdi. Duster sayesinde Dacia sadece ucuz otomobiller üreten bir yan marka konumundan pazarda kendi yolunu çizebilecek üretici konumuna yükseldi. Şimdi bu hikayenin ikinci safhasına hazırız.

 

İkinci nesil Duster’la ilgili bilgilerimiz sonunda tamama erdi. Görünümün hem evrimsel hem de yeniliği yeterince vurgulayan türde bir değişim geçirmiş olması çok iyi. Zira Dacia ne Duster’ın güçlü kimliğini bozmuş ne de ilk nesille karıştırılacak bir tarasarımla yetinmiş. Yeni ışık imzaları ve arka kısımdaki güncellemeler etkileyici. Keşke kapı kolları da değişseymiş ama şimdilik buna çok takılmayacağız.

Dış tasarımdaki dozunda yenilik anlayışı iç mekanda yerini tam tersi bir yaklaşıma bırakmış. Bu iyi de olmuş çünkü Duster’ın ne fazla eleştiri toplayan özellikleri iç mekanındaydı. Burada sözkonusu olan görseller muhtemelen en üst donanım seviyesine ait ama görüntü gerçekten iştah açıcı. Krom detaylar, iyi görünen plastikler, selefinden alınan ekran ve yeni gösterge tablosu, 10 cm ileri taşınan ön cam sayesinde daha ileri yerleştirilmiş kokpitle birlikte derinlik algısının da yükselmesi, bunların hepsi iç mekanın çok daha kaliteli hissettirmesini sağlayacak. Dahası arazi sürüşü severler için aracın açılarını gösteren bir gösterge de merkezi ekranın fonksiyonlarına eklenmiş. Direksiyona derinlik ayarının gelmesi; tek bölgeli otomatik klima, anahtarsız giriş sistemi ve kör açı algılama sistemi gibi ekipmanların donanım listesine eklenmesi, koltukların yenilenerek yan desteklerinin yükseltilmesi diğer iyi haberler. Duster’ın bagaj hcmi önden çekişli versiyonlar için 445 litreyken 4 tekerlekten çekişli versiyonlar için 376 litre olarak açıklanmış ki bu iki değer de mevcut Duster nesline göre daha düşük.

Motor seçenekleri değişmeden kalmış. 1,6 litrelik baz benzinli motor (SCe 115) yine önden ya da 4 tekerlekten çekiş opsiyonuyla ama sadece manuel şanzımanla satın alınabilecek. Bir süredir Duster ürün gamında olan ama ülkemizde satılmayan 1,2 litre hacimli ve turbo beslemeli benzinli motor (TCe 125) de önden ya da 4 tekerlekten çekiş opsiyonuna sahip olacak. 1,5 litrelik dCi dizel motorsa 90 HP güç üreten versiyonuyla sadece önden çekişle, 110 HP güç üreten versiyonuylaysa önden ya da 4 tekerlekten çekişle alınabilecek. Bu motora ve önden çekişe sahip Duster versiyonları bugün olduğu gibi yine EDC çift kavramalı şanzımanla donatılabilecek. 4 tekerlekten çekişli versiyonlardan bu kadar çok bahsetmişken, eğim iniş yardımcısı ve 360 derece kamera seçenekleri offroad eraklılarının ilgisini çekebilecek donanımlar arasında.

 

Yeni nesil Dacia Duster’ın satışının 2018 başında başlamasını bekliyoruz.

dacia duster yeni kasa 2018

dacia duster yeni kasa 2018

 

dacia duster yeni kasa 2018