Land Rover’ın giriş seviyesi modeli olan Freelander biraz kadersiz. İlk nesli nedense kendine traktörde hallice ağabeyi Defender’ı örnek almıştı, ikinci nesilse ülkemize uymayan motorlara sahipti. Bu nedenle yokluğunu hissetmeyeceğiz. Yani Discovery Sport’un omuzlarında ağır bir yük yok. Tabii rakiplerinin belirlediği çıta yüksekliklerini saymazsak. Peki premium orta sınıf SUV rekabetinin en yeni üyesi neler sunabiliyor?

Land Rover Disco Sport dizelDizel motora sahip Land Rover Discovery Sport’un test yazısını okumak için tıklayın.

Land Rover discovery sport

1- Nedir?

Freelander’ın yerini alan Land Rover modeli. Adında Discovery ibaresi taşısa da arazi efsanesi ağabeyiyle uzaktan yakından ilişkisi yok. Bunun yerine Tıpkı Range Rover Evoque gibi Ford Focus platformunun ciddi şekilde elden geçirilmiş bir versiyonunu kullanıyor. Bu iyi bir haber çünkü Discovery gibi hem merdiven hem monokok şasiye sahip olsaydı 2,0 litrelik motorlar ağırlık konusunda ciddi sıkıntı çekerdi. Boyu 4,60 metre ve aks mesafesi de 2,74 metre. Boyu en önemli rakiplerle benzer ama aks mesafesi, örneğin BMW X3’ün 2,81 metrelik aks mesafesinin gerisinde kalıyor.

Land Rover discovery sport

2- İç mekanı nasıl?

Beklenenden daha sıradan. Modern ve pahalı bir SUV’dan daha albenili ve daha kıvrımlı bir kokpit yapısı bekliyorsanız Discovery Sport’u biraz yadırgayabilirsiniz. Malzeme seçimi iyi yapılmış ve göze çarpan bir işçilik kusuru da bulunmuyor. Ön koltuklar geniş, arkalar onu aynen takip ediyor ve bu iki bölümde ferahlık da yüksek düzeyde. Discovery Sport’ta 3. koltuk sırasında iki koltuk daha sunuluyor. Fakat bunlar gezegenin en kullanışlıları değil. Yerden yüksek bir araçta 3. sıra koltuklara ulaşmak zaten güç, 4,60 metrelik uzunluk da bu bölümün alanı için iyi bir haber değil. Bu sıra ancak ufak tefek çocuklar için kullanışlı olabilir, tabii onları bir şekilde oraya ulaştırıp emniyet kemerlerini bağlayabilirseniz. Aslında ikinci sıra koltuklar kızaklar üzerinde kayabiliyor ve bu da 3. sıranın diz mesafesini arttırıyor ama koltukların genişliği de yetersiz. 3. sıra kullanımdayken bagaj hacmini de oldukça geriliyor. Elimizde tam olarak bir rakam yok ama 3. sıra koltuklar kullanımdayken bagaja ancak plaj havlularını sığdırabilirsiniz. Zaten çocuklarınızla tatile giderken başka ne gerekebilir ki?

Land Rover discovery sport Land Rover discovery sport

3- Sürüşü nasıl?

Beklediğimizden daha az Discovery ve daha çok Sport. Discover Sport’un sürüşü biraz sert, süspansiyon sistemi asfalt öncelikli hazırlanmış ve gergin yapısıyla kötü zemin şartlarında sıkıntı yaratıyor. Genel anlamda Evoque’dan daha konforlu. Düzgün asfalt zemin üzerinde süzülme hissi bile sunabiliyor. Yine de direksiyonu ve genel tavrı asfalt virajlara odaklanmış gibi. Sürüş pozisyonu tüm rakiplerinden daha yüksek ve arazi aracı hissine daha yakın. Motor konusu hiç açmayacağız çünkü bu konudan biraz utanıyoruz. Şöyle ki bizim kullandığımız araçta 2,0 litrelik benzinli motor bulunuyordu. 240 HP güç ve 340 Nm tork üreten motor yüksek çekiş gücü sunuyor ama tüketimi de aynı oranda yüksek vs… Gerçek şu ki, biz bu yazıyı hazırlarken Discovery Sport 2,0 litrelik dizel motorlarıyla da satışa sunuldu. Ve muhtemelen, bilinci yerinde olan herkes benzinli motor yerine daha uygun fiyatlı dizel motoru tercih edecektir. Ve evet dizel motorlu Discovery Sport benzinli motora sahip Discovery Sport’tan daha düşük fiyat etiketine sahip.

Land Rover discovery sport Land Rover discovery sport

4- Kullanışlı mı?

Kokpitin kullanım konsepti biraz karmaşık. Hem dokunmatik ekran hem de fiziki düğmeler var ki bu kullanımı kolaylaştırıyor. Fakat, örneğin koltuk ısıtma sisteminin düğmesine bastığınızda bu sistemi devreye sokmuyor, onun yerine dokunmatik ekran üzerinde koltuk ısıtma menüsünün gelmesini sağlıyor. Yani bir işi için iki farklı kumanda birimi kullanmanız gerekli. Dokunmatik ekranın çözünürlüğü ve renkleri etkileyici. Eğer 3. sırayı görmezden gelirseniz bagajı da çok kullanışlı ve iç mekanı da oldukça geniş. Çapraz geri görüş açısı çok dar ama pazarın en kötüsü değil; örneğin bir Lamborghini Aventador ya da Ferrari La Ferrari’nin geri görüş açıları Discovery Sport’tan daha kötü.

5- Rakipleri

Aklınıza hemen yan showroomda sergilenen BMW X3 geldi değil mi? Ama hayır, en üst donanım seviyesinde 2,0 litrelik dizel motora sahip Discovery Sport’un fiyatı ondan biraz daha yüksek. Boyutlarının eşleştiği Volvo XC60 ya da Mercedes GLC gibi modellerle fiyat seviyesi daha yakın.

Land Rover Discovery Sport’un fiyat listesi için tıklayın.

6- Sonuç

Bolca güçlü rakibi olmasına rağmen gereğinden daha cesur bir fiyatlandırmaya sahip olan Discovery Sport özünde sınıfında en fazla en arazi aracı kimliğine sahip modeli.

Land Rover discovery sport Land Rover discovery sport Land Rover discovery sport Land Rover discovery sport Land Rover discovery sport Land Rover discovery sport Land Rover discovery sport Land Rover discovery sport Land Rover discovery sport Land Rover discovery sport