Hyundai i20’nin bizim için önemi tabii ki ayrı. İzmit’te kurulu tesislerde üretilip dünyaya gönderilen bu küçük sınıf hatchback, Türk işçilerinin yüksek üretim kalitesinin bilinirliğini arttırıyor. Yeni nesilse milliyetçi duyguları tetiklemekten daha fazlasına sahip olma iddiasında. Aslında Hyundai ikinci nesil i20 ile Avrupalı rakiplerine uygun fiyatlı bir alternatif olmaktan çıkıp en az onlar kadar arzulanan bir model olmaya çalışıyor. Peki bu çabada sonuca ulaşılmış mı?

Hyundaii20

1- Nedir?

Hyundai’nin küçük sınıf hatchbacki. Karşımızdaki i20 adını taşıyan ikinci nesil. Hyundai’nin küçük sınıf hatchbackleri daha önceleri Getz adıyla anılıyordu. Yeni nesil beklendiği gibi selefinden daha büyük bir otomobil. Boyu 40 mm’lik artışla 4035 mm’ye erişmiş. Aks mesafesiyse 45 mm’lik artışla 2570 mm’ye ulaşmış. Otomobilin tasarımı bundan daha fazlasını düşündürecek kadar dolgun. İlginç bir şekilde dışarıdan bakınca i20 yolda i30 kadar yer kapladığı izlenimi yaratıyor.

2- İç mekanı nasıl?

Sürüş organizasyonu sırasında orta ve üst donanım seviyesine sahip i20 örnekleri kullanıldı ve tamamının iç mekanı oldukça kaliteli hissettiren malzemelerle bezenmişti. Hyundai’nin açıklamasına göre baz donanım seviyesinde de plastik kalitesi ve yumuşak kaplamaların alanı değişmeyecek. Eğer bu doğruysa i20 kalite algısı yönünden bir çok rakibini geride bırakmış olabilir. Kokpitin ergonomisi konusunda eleştirilebilecek çok konu yok. Kumandaların yeri iyi seçilmiş, küçük eşya saklama gözleri makul büyüklükte. Belki kapı içi cepler biraz daha geniş olabilirdi ve bardaklar da biraz daha önde olabilirdi.

Hyundaii20

3- Yaşam alanı geniş mi?

Rakipleri arasında daha iyi ebatlar sunanlar var ama i20’nin kabin genişliğiyle ilgili büyük bir sorunu yok. Önde sunulan alan hissi kompakt sınıf üyelerinin çok gerisinde değil ve arka koltuklar da kabul edilebilirlik sınırında. Tabii 1,90 metre boyunda bir sürücü arka koltuk diz mesafesinin tamamını kullanmak zorunda kalacaktır ama bu durum küçük sınıf için çok normal. Tam olarak yeri değil ama i20’nin bagajı 301 litreyle çoğu rakibinden bir sırt çantası kadar hacim fazlasına sahip.

Hyundaii20 Hyundaii20

4- Motor seçenekleri neler?

Şimdilik iki tane benzinli ve bir tane de dizel sunuluyor. 1,2 litrelik baz benzinli 84 HP güç ve 121 Nm tork üretiyor. 1,4 litrelik güçlü benzinli motorsa 100 HP güç ve 134 Nm tork üretiyor. Tork delisi olmak isteyenler için de 1,4 litrelik dizel motor 90 HP güç ve 240 Nm torkla bekliyor. Otomatik şanzıman sevenler 1,4 litrelik motorla ve 4 vitesli otomatik şanzımanla idare etmek zorunda. Motorlar eski nesilden taşınmış gibi görünüyor ve gerçekten de öyle ama tamamı elden geçirilip Euro 6 emisyon normlarına uygun hale getirilmiş.

5- Sürüşü nasıl?

Gelelim en önemli konuya. Hyundai her geçen nesilde daha da kaliteli sürüş sunan modeller tanıtıyor. i20 de bu zincirin en yeni halkası. İlk nesilden akılda kalacak negatif yönlerin hiç biri yeni nesle taşınmamış. Gelişimin seviyesi hayret uyandırıcı. Öncelikle kabine sızan gürültüler ciddi oranda engellenmiş. Yuvarlanma gürültüsü ya da rüzgar sesi duymak çok zor. 1,2 litrelik benzinli motor 5 vitesli manuel şanzımana sahip ve 110 km/s hızla giderken 3000 d/d çeviriyor ama motor sesi yine de rahatsızlık verecek seviyeye çıkmıyor. Hazır laf motordan açılmışken, bu en küçük motorla i20 etkileyici bir performans sunuyor. Tabii burada etkileyici kelimesini, baz motora sahip makul fiyatlı bir küçük sınıf parantezi içinde değerlendirmek gerekli. Motor 121 Nm’lik maksimum torkunu 4000 d/d’da üretiyor ama alt ve orta devirlerde de yeterince iyi çekiş gücü sağlıyor. Ne ilk kalkış anında ne de hız sınırları içinde motorun zayıflık göstermemesi büyük başarı. 5 vitesli manuel şanzımanın geçişleri yumuşak ve net. İlk bakışta motorun 6 vitesli bir şanzımanla daha mutlu olabileceği düşünülüyor ama gerçekçi olmak gerekirse 6. vitesi kaldıracak kadar torku yok. Motorla ilgili bölümü kapatmadan önce tüketim değerlerini de incelemek yerinde olur. Sabit hızlı ve sakin kullanımlı sürüşlerde tüketim değeri etkileyici bir şekilde 5,8 litre/100 km civarına kadar düşebiliyor ama bunu başarmak için gerçekten çok dikkatli ve sabırlı olmanız gerekli. Daha özensiz kullanımdaysa tüketim kolayca 8,5 litre/100 km’ye kadar yükseliyor. Gerçi hızlı kullanımı o kadar çok tercih etmeyebilirsiniz çünkü Hyundai direksiyon konusunda hala çıta yüksekliği belirleyecek seviyeye gelmemiş. Kabul etmek gerekir ki i20’nin direksiyonu şu anda Hyundai ürün gamının en iyilerinden biri ama bu rakipleriyle kıyaslandığında hala alması gereken yol olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Yine de düz konumun eskisinden çok daha hisli olması ve tepkilerin hızlı ve hassas olması takdir edilebilir. Geri bildirimin zayıflığı, hatta yokluğuysa en büyük eleştiri kaynağı. Süspansiyon sistemi yol tutuş konusunda yeterince iyi iş çıkartıyor. i20’nin burnu izine sadık ama yine de tercih şansı olsa viraj devirmek yerine gezinti hızında kalmayı tercih edecektir. Sistemin darbe emiş başarısı ve sessizliği konfora katkı sağlayan diğer bir etken. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde baz motoruyla i20’nin yolda can sıkmaktan uzak ve hatta keyifli bir otomobil olduğu ortaya çıkıyor. Hyundai logolu bu küçük sınıf üyesine diğerlerinden daha düşük satış fiyatlı bir alet olarak değil yaşam konforunuzu arttıracak bir yardımcı gözüyle bakabilirsiniz.

6- Eskisiyle farkı ne kadar?

Dağlar kadar. Gerçekten ilk nesil i20’yi kullanmadan bu farkı anlamak zor ama iki otomobilin aynı üretici tarafından üretildiğini düşünmek bile zor. Aslında ilk nesil i20 tanıtıldığında oldukça yeterli özelliklere sahip bir otomobildi ama hiç bir zaman da sınıfının en iyileri arasında gösterilmedi. Şimdiyse selefinin yanında çok daha eski görünüyor. Burada tasarımından bahsetmiyoruz; sürüş hislerinden iç mekandaki kalite hissine kadar tüm verilerde ışık yılı kadar fark var. Bugün bakınca ilk nesil i20’nin sürüşü biraz daha sarsıntılı, yol tutuşu biraz daha zayıf ve sürüş kalitesi selefinin yakınında bile değil. Süspansiyon sistemi yeni nesilde hissedilmeyen darbeleri iç mekana taşıyor. Yeni neslin en önemli başarısıysa iç mekan sessizliği konusunda. İki neslin birbirine en yakın olduğu konular direksiyon sistemleri ve motor seçenekleri. İç mekanda kullanılan malzemeler konusunda da büyük bir ilerleme var. Selefinin yumuşak olsa da o kadar kaliteli hissettirmeyen iç mekanına göre yeni i20 gerçekten çok daha şanslı. Sonuçta i20’yi selefine göre değil sınıfının önde gelenlerini baz alarak değerlendirmek daha doğru.

8714141204f3105cf03eb0 Hyuindaii20009 Hyuindaii20006 Hyuindaii20003

7- Fiyatlar nasıl?

1,2 litrelik motor ve Jump donanım seviyesiyle 37.990 TL’den başlıyor. Her bir üst donanıma geçiş için bir 3 bin TL daha ödeme yapmanız gerekiyor. Otomatik şanzımanlı bir i20 için en azından 42.990 TL’yi gözden çıkartmanız gerekiyor ve bunun karşılığında Jump donanım seviyesi ve 1,4 litrelik motoru alıyorsunuz. 6 vitesli manuel şanzımana sahip dizel motor içinse en az 47.490 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Baz donanımda ESP, ön havayastıkları, aktif kafalıklar, eğim kalkış yardımcısı, elektrikli dış dikiz aynaları, USB bağlantı noktası gibi donanımla sunuluyor. Anlayacağınız baz donanım listesi bile yeterince doyurucu. Otomobilinizi daha güvenli hale getiren yan ve perde havayastıkları ve ondan da önemlisi dış görüntüyü çok daha havalı hale getiren LED gündüz farları içinse diğer donanım seviyelerine bakmanız gerekli.

Yeni Hyundai i20 fiyat listesi için tıklayın.

8- Sonuç

Hyundai i20 yeni nesliyle olmasını beklemediğimiz kadar iddialı bir küçük sınıf üyesi haline gelmiş. Sunduğu sürüş konforu ve kalitesi sınıf ortalamalarının üzerinde, hatta sınıfının en iyisi olabilecek kadar iyi. Tabii bunu kesin olarak söyleyebilmek için gerçek bir karşılaştırma yapmalıyız. Motor ve şanzıman seçenekleri biraz demode görünüyor ama beklentileri karşıladıkları da bir gerçek.

Hyundaii20 Hyundaii20 Hyundaii20 Hyundaii20 Hyundaii20 Hyundaii20 Hyundaii20 Hyundaii20 Hyundaii20 Hyundaii20 Hyundaii20 Hyundaii20 Hyundaii20 Hyundaii20 Hyundaii20 Hyundaii20 Hyundaii20