Mercedes hafif ticari araçları konusunda ortaklığa çok açık bir üretici. Örneğin en büyük hafif ticarisi olan Sprinter yıllarca VW ortaklığında üretildikten sonra son neslinde Mercedes yoluna tek başına devam ediyor. Onun küçük kardeşi olan ve artık üretilmeyen X Serisi pikap ise Nissan Navara’nın Mercedes logolu versiyonuydu. En küçük ticari ise, aslına bakarsanız pek ikinci nesil şansı vermediğimiz Citan’dı ve temelde o da Renault Kangoo’nın elden geçirilmiş bir versuyonuydu. Tek farkla, Renault bu tarz vanlar konusundaki tüm uzmanlığını Kangoo üzerinde konuşturmuştu ama Citan üzerindeki yıldızın hakkını verecek ayrıcalığa sahip değildi. Sonuçta öyle ya da böyle Citan ikinci nesline kavuşmak üzere. 2022 yılı başlarında yollara çıkacak olan vanın binek versiyonu da T Serisi olarak anılacak. Bu sayfalarda gördüğünüz de T Serisi’nin ta kendisi. Mercedes ilk olarak sadece elektrikli versiyonu tanıttı ve onu EQT olarak anacağını açıkladı. Bunun dışında Concept EQT, fuar gösteri aracıymış gibi görünsün diye süslenmiş standart araçtan fazlası değil.

Bu noktada tasarım konusunda ufak tefek farklılıkların olacağını da atlamamak gerekebilir. Örneğin abartılı tekerlekler depoya kaldırılacak ya da fazla agresif burun tasarımı seri üretim versiyonda biraz daha sade olacaktır. Bunun dışında aracın tüm teknik detayları Renault Kangoo ile birebir aynı olacak. Gerçi buradaki versiyon uzun şasili, boyu neredeyse 5 metre ve 3 koltuk sırasına sahip ama 4,5 metre civarında boya sahip normal bir versiyon da tabii ki olmalı.

İç mekana geçildiğinde, bir gösteri aracı olmasına rağmen EQT için Mercedes’in kesenin ağzını pek açmadığı anlaşılıyor. İlk bakışta tamamen kendine özgü bir kokpite sahipmiş gibi görünse de EQT’nin kokpiti Kangoo’dan alınıp bir kaç Mercedes detayıyla donatılmış. Bu detaylardan ilk dikkat çeken MBUX isimli arayüzü çalıştıran dokunmatik ekran. Ayrıca yıl sonunda emekliye ayrılacak olan mevcut C Serisi’nin gösterge tablosu da EQT’ye taşınmış. Bunun dışında Dacia Duster’dan gelen ve Renault modellerinde de bolca kullanılan havalandırma kumandaları, Renault vites kolu, Renault cam kumandaları ve Renault koltukları kokpitin geri kalanını oluşturuyor. Kangoo’nı akıllıca kullanışlılık çözümleri ve cömert alan sunumu Citan ve T Serisi için de avantaj yaratacak.

Teknik anlamda da modern bir kurulum sözkonusu. Mercedes henüz detayları açıklamak için hazır değil ama aracın altyapısı Renault-Nissan ortaklığında geliştirilen ve Renault Megane/Talisman/Kadjar ya da Nissan Juke/Qashqai/X-Trail gibi modellerde kullanılan CMF-C/D. Hatta bu alyapının elektrikli versiyonu da ilk defa Kangoo tarafından kullanılıyor. Sonuç olarak EQT de muhtemelen aynı elektrikli düzenekle gelecek. T Serisi ve Citan içinse Renault ürün yelpazesinden 1,3 litrelik benzinli ve 1,5 litrelik dizel motorlar, kimi versiyonlarda EDC çift kavramalı şanzımanla birlikte sunulacak.